„Mężczyźni z różowym trójkątem” pod matronatem KPH
Historia Heinza Hegera poraża. Mężczyzna był więźniem nazistowskich obozów koncentracyjnych, do których trafił ze względu na swoją homoseksualną orientację. I to właśnie jego historia ma zostać opisana w książce „Mężczyźni z różowym trójkątem”, ktorą planuje wydać Ośrodek KARTA. Matronat nad projektem objęło KPH.
Prześladowania Hegera rozpoczęły się w 1939 roku od umieszczenia w więzieniu karnym. W 1940 roku został przeniesiony do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. Niecałe pół roku później do KL Flossenbürg, gdzie umieszczono go w tzw. specjalnym bloku, w którym izolowano więźniów z różowym trójkątem. Mężczyzna został wyzwolony przez armię amerykańską w trakcie marszu śmierci z obozu koncentracyjnego Flossenbürg do KL Dachau.
Książka – relacja autorstwa Heinza Hegera pt. „Die Männer mit dem rosa Winkel” została opublikowana w 1972 roku w Niemczech, w 1993 roku w Wielkiej Brytanii, w 2002 we Francji i Hiszpanii. Polskojęzyczną wersję planuje wydać Ośrodek KARTA. W tym celu uruchomiona została zbiórka pieniędzy. Jeżeli chcesz wesprzeć projekt wydania wspomnień Hegera, wejdź na stronę projektu i przekaż dowolną kwotę.
Tagi
Zobacz również
Ostatnio dodane
-
19.12.2024
Nowelizacja Kodeksu karnego w zakresie przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści to troska o bezpieczeństwo wszystkich osób – podkreślają organizacje pozarządowe
-
18.12.2024
Konferencja prasowa: nowelizacja Kodeksu karnego w zakresie przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści – 19 grudnia, g. 9:30
-
17.12.2024
Rozczarowująca opinia Rzecznika Praw Obywatelskich o związkach partnerskich
-
13.12.2024
A miało być tak pięknie… Społeczność LGBT+ zawiedziona po roku rządów Tuska
-
06.12.2024
„Ile warta jest tęczowa złotówka?” – raport Priders
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.