Wesprzyj KPH

Warszawa, 06.03.2012
Szanowny Panie Przewodniczący,
Kampania Przeciw Homofobii jednoznacznie sprzeciwia się językowi Pana wypowiedzi o Ministrze Sprawiedliwości Jarosławie Gowinie.

Uznając wsparcie Ruchu Palikota dla środowiska LGBT, zwracamy uwagę, iż język nienawiści pozostaje nim niezależnie od tego kto się nim posługuje. Nazywanie ministra Jarosława Gowina 'ciotą’ było, zdaniem KPH, przejawem homofobicznej mowy nienawiści. Słowo 'ciota’ w potocznym języku oznacza obraźliwe określenie homoseksualnego mężczyzny. W badaniu przeprowadzonym przez CBOS 80% Polaków podało słowo 'ciota’ jako jedno z najbardziej obraźliwych. Z badania dotyczącego przemocy motywowanej homofobią przeprowadzonego przez KPH w 2011 wiemy, że słowo „ciota” jest drugą po słowie „pedał” najpopularniejszą inwektywą służącą poniżaniu, szykanowaniu i ubliżaniu osób LGBT. Używanie słowa „ciota” aby zdyskredytować oponenta politycznego nie może być rozpatrywane w oderwaniu od jego homofobicznego kontekstu i znaczenia.

Publiczne używanie słów potocznie określających osoby homoseksualne, w celu obrażenia kogokolwiek bezwzględnie kłóci się z wartościami tolerancji i szacunku dla tej grupy społecznej. Wypowiedź Pana Przewodniczącego jest kolejnym dowodem na to, iż nowelizacja Kodeksu karnego jest konieczna i że problem homofobicznej mowy nienawiści jest problemem szerszym, który może dotknąć osoby o różnych orientacjach, nie tylko homoseksualnej. Tym samym, Kampania Przeciw Homofobii apeluje do Pana o przemyślenie swojej wypowiedzi i ustosunkowanie się do powyższego stanowiska.

Z poważaniem,
Agata Chaber
Prezes Zarządu

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?