Wesprzyj KPH

Legia i homofobiczny baner – jest reakcja Kampanii Przeciw Homofobii

„Warszawa wolna od pedalstwa” i przekreślone litery LGBT – baner o takiej treści wywieszono na trybunach stadionu Legii Warszawa. Do homofobicznego incydentu doszło 2 marca podczas meczu Ekstraklasy. Kampania Przeciw Homofobii złożyła dzisiaj oficjalny list do prezesa klubu z żądaniem natychmiastowej  reakcji. KPH chce, aby prezes wydał oficjalne oświadczenie potępiające zachowanie kibiców. Sugeruje również, aby zawodnicy Legii rozegrali jeden z meczy w tęczowych sznurówkach wzorem europejskich drużyn Premier League.

Olbrzymich rozmiarów homofobiczny baner został wywieszony na trybunach stadionu Legii podczas meczu Ekstraklasy rozgrywanego pomiędzy Legią Warszawa a Miedzią Legnica. Baner to skandaliczna reakcja kibiców Legii na podpisaną przez Prezydenta Trzaskowskiego Deklarację LGBT+ (więcej o Deklaracji na stronie jej inicjatora, stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza). W odpowiedzi na stadionowy incydent Kampania Przeciw Homofobii złożyła 6 marca w siedzibie klubu oficjalny list do prezesa klubu Legia, Dariusza Mioduskiego z żądaniem natychmiastowej reakcji.

Czego żąda KPH od Legii?

W liście adresowanym do prezesa klubu oburzona organizacja stwierdza, że treść baneru to przejaw mowy nienawiści i wskazuje działania, które władze klubu powinny podjąć w tej sprawie. KPH chce przede wszystkim, aby  prezes Mioduski wydał oficjalne oświadczenie, w którym potępi homofobiczne zachowanie kibiców Legii Warszawa. Organizacja podsuwa również pomysły na inne możliwe sposoby reakcji, jak podjęcie działań edukacyjnych polegających na dystrybucji na stadionie ulotek nt. zagrożeń związanych z mową nienawiści i rozegranie jednego z najbliższych meczów Ekstraklasy w tęczowych sznurówkach, tak jak robili to zawodnicy najwyższej klasy klubów z Europy, m.in. drużyn Premier League w ramach akcji Rainbow Laces. W sytuacji braku reakcji KPH zapowiada zgłoszenie homofobicznego incydentu do Polskiego Związku Piłki Nożnej i wniesienie wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego do Komisji Ligi Ekstraklas.

Treść listu:

Szanowny Panie Prezesie,

Zwracamy się do Pana z powodu homofobicznego incydentu, który miał miejsce na stadionie Legii przy okazji rozgrywanego 2 marca meczu pomiędzy Legią Warszawa a Miedzią Legnica. Podczas meczu kibice Legii wywiesili na trybunach ogromnych rozmiarów homofobiczny transparent o treści „Warszawa wolna od pedalstwa” wraz z przekreślonymi literami LGBT oznaczającymi lesbijki, gejów, osoby biseksualne i transpłciowe.

My, jako organizacja społeczna zajmująca się prawami człowieka, w tym prawami osób LGBT, jesteśmy wstrząśnięci i oburzeni treścią owego baneru. Uważamy, że jest to jawny przejaw mowy nienawiści, która, jak stwierdził Rzecznik Praw Obywatelskich, jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń związanych z poszanowaniem praw człowieka. Mowy nienawiści, która nie może i nie powinna mieć miejsca na żadnym stadionie, a już na pewno nie na stadionie czołowej polskiej drużyny piłkarskiej, która powinna świecić pozytywnym przykładem.

W Polsce żyje blisko 2 miliony osób LGBT, w samej Warszawie mieszka ich około 200 tysięcy. Część z nich to z całą pewnością także sympatycy i sympatyczki oraz kibice i kibicki Legii Warszawa. Treść baneru była wymierzona bezpośrednio w nich i w nie, sugerując, że nie ma dla nich miejsca w stolicy Polski, co jest zarówno nieprawdziwe, jak i nieludzkie. Osoby LGBT były, są i będą częścią społeczeństwa oraz mieszkańcami i mieszkankami Warszawy, a próby wymazania ich istnienia powinny spotykać się z otwartym sprzeciwem i potępieniem. Do tego sprzeciwu namawiamy także Pana, jako Prezesa klubu Legia Warszawa, ponieważ jesteśmy pewni, że podziela Pan przekonanie, iż sport powinien być wolny od nienawiści.

Dlatego oczekujemy od Pana reakcji klubu polegającej na wydaniu oficjalnego oświadczenia potępiającego zachowanie kibiców Legii Warszawa z dnia 2 marca br. W ramach działań edukacyjnych dla sympatyków i sympatyczek Pańskiego klubu Kampania Przeciw Homofobii jest również skłonna przygotować ulotki na temat zagrożeń związanych z mową nienawiści do dystrybucji na stadionie. Uważamy również, że w ramach gestu solidarności z osobami LGBT piłkarze Legii powinni rozegrać jeden z najbliższych meczów Ekstraklasy w tęczowych sznurówkach, tak jak robili to m.in. zawodnicy najwyższej klasy klubów z Europy, m.in. drużyn Premier League w ramach akcji Rainbow Laces, która miała na celu walkę z homofobią w sporcie.

Na odpowiedź z Pana strony czekamy do 22.03.2019 r. W przypadku braku reakcji Pana i władz klubu będziemy zmuszeni zgłosić ten homofobiczny incydent do Polskiego Związku Piłki Nożnej (zgodnie z Art. 67 dotyczącym zachowań pogardliwych lub dyskryminacyjnych, Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN), a także wnieść wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego do Komisji Ligi Ekstraklasy.  Głęboko jednak wierzymy, że rozwiązania w oparciu o współpracę między nami a Pańskim klubem przyniosą więcej korzyści i będą skuteczniejsze.

Z wyrazami szacunku,

Kampania Przeciw Homofobii

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?