Wesprzyj KPH

11 października  w Sali Kolumnowej Sejmu planowana jest konferencja z udziałem Paula Camerona – amerykańskiego psychologa, który ponad 30 lat temu został usunięty z Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (APA) z uwagi na pogwałcenie kodeksu etycznego stowarzyszenia oraz liczne skargi ekspertów na merytoryczną poprawność jego badań. Teraz Paul Cameron ma wystąpić w Sejm RP. Oburzona tym faktem Kampania Przeciw Homofobii wystosowała pismo do Marszałka Sejmu, Marka Kuchcińskiego z apelem o odwołania tego spotkania (treść poniżej). Przygotowywane zostało również wspólne Oświadczenie w sprawie wizyty Paula Camerona w Polsce podpisane przez ponad 20 organizacji. Oburzone jest także polskie społeczeństwo, czego wyraz stanowi zaplanowany na wtorek protest „Stop nienawiści. Nie dla konferencji Paula Camerona w Sejmie” (11.10, 8:30, Sejm RP).

LIST OTWARTY DO MARSZAŁKA SEJMU RP, MARKA KUCHCIŃSKIEGO WS. WYKŁADU PAULA CAMERONA

Szanowny Panie Marszałku,

występując w imieniu Kampanii Przeciw Homofobii, ogólnopolskiej organizacji pożytku publicznego działającej na rzecz równego traktowania osób LGBT (gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transpłciowych) muszę wyrazić swoje oburzenie faktem, że Sejm RP wyraził zgodę na organizację wykładu Paula Camerona w jednej z sejmowych sal, umożliwiając tym samym szerzenie w gmachu tej instytucji homofobicznych tez pod pozorem popularyzowania wiedzy naukowej.

W dn. 11 października br. w Sali Kolumnowej planowana jest konferencja z udziałem Paula Camerona – amerykańskiego psychologa, który ponad 30 lat temu został usunięty z Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (APA). Powodem usunięcia Paula Camerona z tego stowarzyszenia było pogwałcenie przez niego kodeksu etycznego APA oraz liczne skargi ekspertów na merytoryczną poprawność jego badań. Co więcej, organizacja, którą prowadzi Paul Cameron (Family Research Institute), została wpisana na listę grup nienawiści Southern Poverty Law Center ze względu na nienaukowy i nienawisty charakter wydawanych przez nią publikacji. Mimo tego, że wyniki badań Paula Camerona zostały zdyskredytowane przez środowisko naukowe już wiele lat temu, wykorzystuje on je do dzisiaj w celu poparcia głoszonych przez siebie tez. Informacje na temat błędów zawartych w badaniach Paula Camerona przesyłam w załączniku.

Szczególnie niepokojące dla nas jako obywatelek i obywateli RP jest to, że Sejm zezwalając na wystąpienie Paula Camerona w Sali Kolumnowej udostępnia przestrzeń publiczną na szerzenie stereotypów dotyczących osób LGBT, które stoją w sprzeczności z rzetelną wiedzą naukową nt. nieheteroseksualności. Organizacja takich wydarzeń w gmachu Sejmu podważa jego autorytet. To przyzwolenie każe nam przypuszczać, że dla posłów i posłanek, którzy ślubowali rzetelność, sumienność oraz działanie na rzecz pomyślności swoich obywateli, obojętne jest, że autorytet ten wykorzystywany jest wbrew zawartemu w Konstytucji obowiązkowi ochrony godności i praw człowieka. W naszej opinii głęboko niepokojące jest, że posłom i posłankom zezwala się na organizację wydarzeń, których celem jest szerzenie nienaukowych twierdzeń krzywdzących setki tysięcy Polek i Polaków.

Mając powyższe na uwadze, oczekujemy niezwłocznej reakcji ze strony Pana Marszałka zmierzającej do odwołania tego spotkania. W naszej ocenie Sejm powinien bowiem działać na rzecz swoich obywateli
i obywatelek, a nie na ich szkodę.

Z poważaniem,

A. Chaber

Prezes Kampanii Przeciw Homofobii

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?