Wesprzyj KPH

KPH przesłała pismo do ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie niewydawania zaświadczeń o stanie cywilnym polskim obywatelom. 

Warszawa, 15 października 2010

Sz. P. Jerzy Miller
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
ul. Stefana Batorego 5
02-591 Warszawa

Szanowny Panie Ministrze,

W imieniu członków stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii, ogólnopolskiej organizacji działającej na rzecz przeciwdziałania osób LGBT (lesbijek, gejów, osób bi- i transpłciowych), uprzejmie proszę o informację, czy kierowany przez Pana Ministra resort zamierza podjąć jakiekolwiek szczególne kroki odnośnie dyskryminacyjnych praktyk stosowanych przez polskie urzędy stanu cywilnego odnośnie niewydawania przez nie zaświadczeń o stanie cywilnym polskim obywatelom i obywatelkom zamierzającym zawrzeć jednopłciowy związek partnerski/małżeństwo jednopłciowe za granicą.
 Podczas posiedzenia Komitetu Praw Człowieka ONZ w Genewie w dniach 12-13 października br. polski rząd sprawozdawał się z wykonywania postanowień Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych. Przedstawicielka MSWiA – Danuta Głowacka-Mazur odnosząc się do powyżej przedstawionego problemu podkreśliła, że kierowanemu przez Pana Ministra resortowi znana jest kwestia dyskryminujących działań polskich urzędów stanu cywilnego.
Wobec powyższego uprzejmie proszę o odpowiedź, czy i jakie działania zamierza podjąć MSWiA celem wyeliminowania przedstawionych powyżej nieprawidłowości. W szczególności pragnę zapytać, czy planowane są jakiekolwiek działania informacyjne skierowane do kierowników urzędów stanu cywilnego nt. niedawnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, który orzekł, że takie działania są niezgodne z prawem.  

Pragnę również podkreślić, iż sprawą tą zajmuje się obecnie również Parlament Europejski – Komisja ds. Petycji oraz Komisja ds. Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych.  

Z poważaniem,

Tomasz Szypuła
Prezes
Kampania Przeciw Homofobii

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?