Wesprzyj KPH

Kampania Przeciw Homofobii opublikowała list w odpowiedzi na wypowiedź lidera brytyjskiej Partii Konserwatywnej, Davida Camerona dotyczącej tego, jakoby Prawo i Sprawiedliwość nie było homofobiczną partią. Tekst listu poniżej:

Warszawa, 8 października 2009 r.
 Re: Homofobia w PiS
Szanowni Państwo!
W imieniu Kampanii Przeciw Homofonii, ogólnopolskiej organizacji LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych) działającej na rzecz zrównania praw wszystkich obywateli, chciałabym wyrazić głębokie zaniepokojenie wypowiedzią przewodniczącego brytyjskiej Partii Konserwatywnej Davida Camerona z dnia 7 października 2009 r. na temat partii Prawo i Sprawiedliwość i zaprotestować przeciwko niej. Na antenie telewizji Sky News pan Cameron wyraził przekonanie, że Prawo i Sprawiedliwość nie jest partią homofobiczną. Obawiam się, że przewodniczącego torysów wprowadzono w błąd na temat braku uprzedzeń tej partii do osób nieheteroseksualnych.

Pozwolę sobie przypomnieć, że obecny prezydent RP Lech Kaczyński, jako prezydent Warszawy i członek PiS, dwukrotnie zakazał organizacji Parady Równości. Po wygranych przez PiS wyborach w 2005 r., minister kultury Michał Ujazdowski zabłysnął słowami: „nie mylmy brutalnej propagandy postaw homoseksualnych z nawoływaniem do tolerancji. To jakieś szaleństwo i z punktu widzenia tego szaleństwa nasze rządy rzeczywiście będą czarną nocą”. Pod wieloma względami po przejęciu władzy przez PiS w Polsce rzeczywiście zapadła czarna noc: rząd podejmował liczne działania zmierzające do ograniczenia praw osób nieheteroseksualnych. Przykładem niech będzie projekt ustawy zakazującej propagowania homoseksualizmu w szkołach, który wzbudził wśród nauczycieli i uczniów strach o losy grupy i tak już dotkniętej ostracyzmem.

Prawo i Sprawiedliwość opowiada się przeciwko małżeństwom i prawu osób homoseksualnych do adopcji. Nie to jednak jest dla nas dowodem na homofobię w szeregach tej partii. Jest nim natomiast opór PiS przeciwko wprowadzeniu jakiejkolwiek formy rejestracji związków partnerskich oraz poprawek w kodeksie karnym penalizujących przestępstwa z nienawiści na tle orientacji homoseksualnej oraz innym środkom prawnym, które przyczyniłyby się do równouprawnienia osób nieheteroseksualnych w Polsce.

Mimo że członkowie PiS deklarują poparcie dla równouprawnienia, ich dotychczasowe poczynania polityczne dowodzą czegoś zupełnie innego. Pamiętajmy, że RP nie jest państwem wyznaniowym, ale demokratycznym państwem prawa, którego konstytucja zakazuje dyskryminacji na jakimkolwiek tle. Dlatego niedopuszczalne jest odmawianie nieheteroseksualnym Polakom należnych im praw pod pretekstem oporu stawianego „europejskiemu superpaństwu”. Mamy nadzieję, że pan Cameron, jeżeli zostanie wybrany na premiera Wielkiej Brytanii, będzie mimo wszystko przestrzegał uniwersalnych standardów praw człowieka w kraju i wspierał ich przestrzeganie we wszystkich krajach Europy.
Z poważaniem,
Marta Abramowicz
Prezeska Kampanii Przeciw Homofobii

1.    Na początku 2005 roku Kazimierz Michał Ujazdowski z PiS-u (minister kultury) powiedział: – Nie mylmy brutalnej propagandy postaw homoseksualnych z nawoływaniem do tolerancji. To jakieś szaleństwo i z punktu widzenia tego szaleństwa nasze rządy rzeczywiście będą czarną nocą.
Trybuna, 23.05.05, see: http://www.trybuna.com. pl/n_show.php?code=2005052309.

2.    Kazimierz Marcinkiewicz, pytany o stosunek do osób homoseksualnych, odpowiedział: – Jeśli osoba homoseksualna próbuje swoim homoseksualizmem „zarażać” innych, to państwo w takie naruszenie wolności musi wkraczać.
Amnesty International, (2006). Report on the observanceof gay and lesbian people‘s rights in Poland and Latvia,Availableat: http://amnesty.org.pl/index.php?id=163

3.    Paweł Zyzak, redaktor naczelny magazynu PiS „W prawo zwrot!”, opublikował w tym czasopiśmie artykuł, w którym nazwał ludzi homoseksualnych zwierzętami i wysłannikami diabła, których celem jest wykończenie Kościoła Katolickiego. Diabeł nie mógł wykończyć Kościoła za pomocą ludzi, chce to zrobić za pomocą „zwierząt”. Pedały, wykorzystując pojedyncze napaści i słowne wyzwiska, umiejętnie zjednują sobie ludzkie współczucie, stylizując się na ofiary represji i „nietolerancji”. Do walki przyłączają się zafascynowani ruchem lub okazujący się być zdeklarowanymi pedałami intelektualiści.
Gazeta Wyborcza, 07.08.06, see: http://serwisy.gazeta.pl/kraj/1,65648,3532930.html

4.    Waldemar Bońkowski, poseł PiS, a także pełnomocnik powiatowy PiS w gminie  Kościerzyna, wywiesił na budynku miejscowej siedziby partii transparent o treści: Dziś lesby– geje, jutro zoofiliści, kto pojutrze? Czy tak ma wyglądać wolność i demokracja? To jest syfilizacja! Najznamienitszy z rodu Polaków [papież Jan Paweł II] przygląda się z Domu Pana. Dokąd zmierzasz narodzie polski?
Trybuna, 16.09.06, see: http://www.trybuna.com.pl/n_show.php?code=2006091614

5.    Dwóch radnych PiS – Przemysław Aleksandrowicz i Jacek Tomczak – mówiło mediom, że uczestnikom Marszu Równości w Poznaniu chodzi o „lansowanie postawy życiowej promującej rozwiązłość” i „promowanie takich skłonności jak pedofilia, zoofilia i nekrofilia”.
http://kobiety-kobietom.com/news/art.php?art=2256

6.    LECH KACZYŃSKI OSTRZEGŁ PRZED NIEMCAMI I HOMOSEKSUALISTAMI
Prezydent RP Lech Kaczyński w orędziu stwierdził, że Karta Praw Podstawowych, umożliwi niemieckie roszczenia co do majątków na ziemiach odzyskanych oraz wymusi na Polsce akceptację małżeństw homoseksualnych. Według prezydenta niebezpieczny jest zapis o małżeństwie, który nie definiuje go jako związku kobiety i mężczyzny. – Może to godzić w powszechnie przyjęty w Polsce porządek moralny i zmusić nas do przyjęcia instytucji sprzecznych z moralnymi przekonaniami zdecydowanej większości – przekonywał.
http://www.tvn24.pl/-1,1542741,wiadomosc.html

7.    Inne kluby sceptyczne- PiS chce, by Sejm zajął się homoseksualistami
PiS mówi „nie” przyznaniu parom homoseksualnym praw takich, jakie mają tradycyjne rodziny. I dlatego zaproponuje Sejmowi projekt rezolucji wzywający Radę Europy do zaprzestania ingerencji w polski system prawny, dotyczący sfery moralności i określający, czym jest rodzina.  Szef klubu PIS – Przemysław Gosiewski nie ukrywa, że liczy, iż projekt rezolucji poprą inne kluby parlamentarne. – Ochrona tradycyjnej rodziny jest przecież zagwarantowana konstytucyjnie – stwierdza szef klubu PiS.
http://www.tvn24.pl/-1,1576602,0,1,pis-chce–by-sejm-zajal-sie-homoseksualistami,wiadomosc.html

8.    Była rzeczniczka praw dziecka Ewa Sowińska: „Pośród homoseksualistów rodzi się pedofilia. Obserwujemy coraz agresywniejsze wchodzenie takich osób do szkół” („Gazeta Wyborcza” 23-24.06.2007).

9.    Maria Nowak, posłanka PiS za poprzedniej kadencji, uważa, że homoseksualność to coś „niezupełnie normalnego”. „Nie widzę też powodu zapraszania homoseksualistów do szkoły. To ich intymna sprawa, nie trzeba o tym za dużo mówić i zwracać na to tyle uwagi” („Gazeta Wyborcza” 14.03.2007).

10.    Kiedy rządził PiS, poseł tej partii Stanisław Pięta stwierdzał: „Homoseksualizm jest tabu i to zdobycz cywilizacyjna. Tak jak to, że publicznie nie załatwiamy potrzeb fizjologicznych” („Gazeta Stołeczna” 08.04.2006).

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?