Wesprzyj KPH

KPH wystosowała apel do premiera Donalda Tuska o odwołanie minister Radziszewskiej.

Warszawa, 23 września 2010 r.                        

Sz. P. Donald Tusk
Premier RP
Kancelaria Premiera Rady Ministrów
Warszawa

Szanowny Panie Premierze,

W imieniu członków i członkiń Kampanii Przeciw Homofobii, ogólnopolskiej organizacji działającej na rzecz przeciwdziałania nietolerancji i dyskryminacji osób homo-, biseksualnych i transpłciowych,  apelujemy o natychmiastową dymisję minister Elżbiety Radziszewskiej, Pełnomocniczki Rządu ds. Równego Traktowania.  
 
Elżbieta Radziszewska w wywiadzie udzielonym dla „Gościa Niedzielnego” (numer 36/2010) przyzwoliła na odmówienie zatrudnienia lesbijce w szkole katolickiej. Swoją wypowiedzią po raz kolejny wykazała się fundamentalną nieznajomością zarówno obowiązującego prawa, jak i głębokimi uprzedzeniami wobec osób nieheteroseksualnych.

Oburza nas, iż 21 września w wypowiedzi dla stacji telewizyjnej TVN Elżbieta Radziszewska usiłowała zdyskredytować zaproszonego przez stację eksperta Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego, Krzysztofa Śmiszka, ujawniając telewidzom jego orientację seksualną, dywagując na temat jego partnera. Takie uwagi czynione przez wysokiego urzędnika państwowego są niedopuszczalne, a wręcz kuriozalne, gdy padają z ust ministra, który ma stać na straży równości i tolerancji.

Jesteśmy zniesmaczeni manipulacjami minister Radziszewskiej w sprawach prawnych oraz osobistych. Wprowadzanie opinii publicznej w błąd tym bardziej podważa zaufanie do tak wysokiej rangi przedstawiciela rządu.

Jesteśmy przekonani, że takie wypowiedzi wygłaszane publicznie dają klimat przyzwolenia na dyskryminację i nietolerancję. Organizacje pozarządowe zajmujące się prawami człowieka wielokrotnie podnosiły problem niekompetencji oraz ignorancji minister Radziszewskiej, zwracając się do Pana Premiera o jej dymisję. W trosce o dobro polskiej polityki antydyskryminacyjnej oraz szacunek dla praw człowieka, zwracamy się z tym apelem po raz kolejny, mając nadzieję na szybką decyzję w tej sprawie.

Z poważaniem,

Tomasz Szypuła
Prezes
Kampania Przeciw Homofobii

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?