Wesprzyj KPH

KPH interweniuje w sprawie współpracy Wojciecha Cejrowskiego z TVN Style. Oto pismo w tej sprawie, prezeski KPH, Marty Abramowicz:

Warszawa, dnia 22 maja 2009 r.

Sz. P. Piotr Walter
Dyrektor Generalny
TVN S.A.
ul. Wiertnicza 166
02-952 Warszawa

Szanowny Panie Dyrektorze,

   W imieniu Kampanii Przeciw Homofobii, ogólnopolskiej organizacji zajmującej się przeciwdziałaniem nietolerancji i dyskryminacji osób homo-, biseksualnych oraz transgenderowych, chciałabym Pana poinformować, iż z przykrością i zaskoczeniem przyjęłam decyzję o kontynuacji współpracy TVN Style z panem Wojciechem Cejrowskim.

   Wojciech Cejrowski znany jest z wypowiedzi o charakterze seksistowskim, ksenofobicznym, a także wyjątkowo homofobicznym. Warto wspomnieć, że w połowie lat dziewięćdziesiątych w telewizji publicznej prezentowany był program „W.C. Kwadrans” prowadzony przez pana Wojciecha Cejrowskiego. Program wzbudzał wiele kontrowersji wynikających z częstych ataków pana Cejrowskiego na osoby homoseksualne (nazywane przez pana Cejrowskiego „zboczeńcami”), mniejszości narodowe, osoby o innym niż biały kolorze skóry. Oburzenia prezentowanymi treściami ksenofobicznymi i rasistowskimi nie kryło wiele osób związanych z mediami, w tym członkowie Rady Programowej TVP – Krzysztof Piesiewicz, Piotr Łazarkiewicz, Karol Jakubowicz oraz Bolesław Sulik, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i wielu innych. W wywiadzie udzielonym „Dziennikowi Związkowemu” z Chicago pan Wojciech Cejrowski powiedział: „Dla mnie pederasta to pederasta, zboczeniec to zboczeniec, a nie tam jakaś orientacja czy preferencja. Jak tak dalej pójdzie, to na złodzieja będzie trzeba mówić: nie że kradnie, lecz że robi zakupy inaczej” . W 1999 roku, Sąd Apelacyjny w Warszawie ukarał pana Cejrowskiego za propagowanie faszyzmu, a Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał go na grzywnę za lżenie prezydenta.

24 marca 2009 r. w auli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie odbył się wykład pana Wojciecha Cejrowskiego, zaproszonego przez Akademicki Klub Myśli Społeczno-Politycznej Vade Mecum. Wykładu wysłuchało kilkaset osób zgromadzonych w auli KUL. Podczas tego wykładu Wojciech Cejrowski – co potwierdzają relacje prasowe oraz dostępne w sieci Internet nagrania, a także nagranie wykładu sporządzone zapewne przez organizatorów spotkania – stwierdził, że „gejów należy wytykać palcami, bo budzą obrzydzenie”. Zgodnie z relacją „Dziennika Wschodniego” pan Cejrowski powiedział: „Chodzi o stałe i uporczywe potępianie grzechu sodomskiego, którego oni się dopuszczają. (…) U zdrowego mężczyzny pederasta wzbudza obrzydzenie. Ale także obrzydzenie w oczach Boga. A my mamy obowiązek wytykać ich palcami, jeżeli to im uratuje duszę wieczną przed potępieniem”. W tej sprawie zostały złożone doniesienia do prokuratury.

Zwracam się więc z prośbą o zaprzestanie współpracy z osobą prezentującą tego typu poglądy. Doceniam zaangażowanie TVN S.A. w zakresie wolności mediów, w tym mediów publicznych, którymi dzisiaj rządzi były neofaszysta, Piotr Farfał. Dlatego tolerowanie osób o takich poglądach w reprezentowanej przez Pana spółce tym bardziej budzi zdziwienie. Czy gdyby pan Cejrowski wypowiadał się w podobnym duchu na temat Żydów, niepełnosprawnych czy innych grup podtrzymywałby Pan z nim współpracę?

TVN S.A. ma wizerunek firmy szanującej różnorodność, tolerancyjnej i otwartej. Widzami oraz pracownikami Państwa stacji są także osoby homoseksualne, których wypowiedzi pana Cejrowskiego obrażają. Dlatego liczę na Pana zdecydowaną reakcję w tej sprawie.

Łączę wyrazy szacunku,

Marta Abramowicz
Prezes
Kampania Przeciw Homofobii

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?