KPH w ONZ
W dniach 12-13 października w Genewie odbyło się posiedzenie Komitetu Praw Człowieka, który rozpatrzył sprawozdanie rządowe z wykonywania przepisów Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych.
W posiedzeniu uczestniczył jako obserwator Krzysztof Śmiszek, szef Grupy Prawnej KPH, która przygotowała także tzw. raport alternatywny do raportu rządowego.
Członkowie Komitetu wykazali bardzo żywe zainteresowanie przestrzeganiem praw człowieka w odniesieniu do mniejszości LGBT w Polsce. Pytania zadawane rządowi dotyczyły przede wszystkim kwestii nieuregulowania w polskim systemie prawa karnego przestępstw motywowanych homofobią, nieuznawaniem związków jednopłciowych w Polsce oraz ograniczonym zakresem przygotowanej przez rząd ustawy antydyskryminacyjnej. Wyrażono także obawę, że w projekcie ustawy równościowej zaplanowano przekazanie Rzecznikowi Praw Obywatelskich kompetencji do przeciwdziałania dyskryminacji. Podkreślono, że takie rozwiązanie jest niezwykle rzadkie w Europie, a tam gdzie funkcjonuje, nie działa poprawnie.
Niewątpliwą „bohaterką” podczas pierwszego dnia posiedzenia była minister Elżbieta Radziszewska, której homofobiczne działania były wielokrotnie przywoływane przez członków Komitetu. Co ciekawe, przedstawiciele rządu wielokrotnie przywoływali równościowe działania władz polskich, nie wspominając, że większość z nich zrealizowane były wysiłkiem i z inicjatywy organizacji społecznych.
29 października br. Komitet przedstawi opinii publicznej rekomendacje, które następnie rząd polski będzie zobowiązany wypełnić do czasu następnego sprawozdania.
Link do sprawozdania rządowego i raportów alternatywnych
http://www2.ohchr.org/english/bodies/hrc/hrcs100.htm
Tagi
Zobacz również
Ostatnio dodane
-
11.09.2024
Już jutro transmisja live Gali Koron Równości 2024!
-
10.09.2024
Nowy rok szkolny – nowa nagonka. Interweniujemy w sprawie poradnika dla szkół Ordo Iuris
-
27.08.2024
Wybierz, kto otrzyma tegoroczne Korony Równości!
-
27.08.2024
Znamy wyniki Funduszu “Wspólnymi siłami budujemy równość” – kto otrzyma grant?
-
13.08.2024
Przyczyń się do wprowadzenia związków partnerskich w Polsce – dołącz do Akademii Rzecznictwa Politycznego
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.