Wesprzyj KPH

W dniach 12-13 października w Genewie odbyło się posiedzenie Komitetu Praw Człowieka, który rozpatrzył sprawozdanie rządowe z wykonywania przepisów Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych.

W posiedzeniu uczestniczył jako obserwator Krzysztof Śmiszek, szef Grupy Prawnej KPH, która przygotowała także tzw. raport alternatywny do raportu rządowego.
Członkowie Komitetu wykazali bardzo żywe zainteresowanie przestrzeganiem praw człowieka w odniesieniu do mniejszości LGBT w Polsce. Pytania zadawane rządowi dotyczyły przede wszystkim kwestii nieuregulowania w polskim systemie prawa karnego przestępstw motywowanych homofobią, nieuznawaniem związków jednopłciowych w Polsce oraz ograniczonym zakresem przygotowanej przez rząd ustawy antydyskryminacyjnej. Wyrażono także obawę, że w projekcie ustawy równościowej zaplanowano przekazanie Rzecznikowi Praw Obywatelskich kompetencji do przeciwdziałania dyskryminacji. Podkreślono, że takie rozwiązanie jest niezwykle rzadkie w Europie, a tam gdzie funkcjonuje, nie działa poprawnie.
Niewątpliwą „bohaterką” podczas pierwszego dnia posiedzenia była minister Elżbieta Radziszewska, której homofobiczne działania były wielokrotnie przywoływane przez członków Komitetu. Co ciekawe, przedstawiciele rządu wielokrotnie przywoływali równościowe działania władz polskich, nie wspominając, że większość z nich zrealizowane były wysiłkiem i z inicjatywy organizacji społecznych.

29 października br. Komitet przedstawi opinii publicznej rekomendacje, które następnie rząd polski będzie zobowiązany wypełnić do czasu następnego sprawozdania.

Link do sprawozdania rządowego i raportów alternatywnych
http://www2.ohchr.org/english/bodies/hrc/hrcs100.htm
 

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?