Wesprzyj KPH

Świat musi usłyszeć prawdę o sytuacji osób LGBT w Polsce, a nie wersję PiS! – mówi wiceprezeska KPH, Mirosława Makuchowska, która pojechała do siedziby ONZ raportować nt. łamania praw osób LGBT w Polsce. W ciągu 7 dni (od 3 do 9 kwietnia) spotka się z przedstawicielami 30 krajów należących do ONZ. Miesiąc później do Genewy przyjedzie PiS, aby sprawozdać się z przestrzegania w Polsce praw człowieka. Relację KPH z siedziby ONZ można na bieżąco śledzić na facebooku organizacji – www.facebook.com/lgbt.kph

Podczas sesji plenarnej zaplanowanej na 9 maja, polski rząd stanie przed zgromadzeniem ONZ, aby sprawozdać się z przestrzegania w Polsce praw człowieka i realizacji Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Rządowy raport wysłany do ONZ przedstawia narrację władzy i milczeniem pomija sprawy związane z nieprzestrzeganiem praw osób LGBT. ONZ musi poznać pełny obraz sytuacji osób LGBT w Polsce, aby móc odpowiednio zareagować na działania polskiego rządu – mówi wiceprezeska KPH. Dzięki wizycie KPH w Genewie  o sytuacji osób LGBT w Polsce dowiedzą się przedstawiciele krajów należących do ONZ.

„Chcemy doprowadzić do tego, aby  zagraniczne delegacje rządowe przywołały polski rząd do porządku i rekomendowały mu konkretne zmiany. Zmiany, z których PiS będzie się musiał potem rozliczyć”  – informuje Makuchowska

Raport cieni vs. raport rządowy

Kampania Przeciw Homofobii i kilka innych organizacji stworzyło alternatywę dla raportu rządowego, czyli tzw. raport cieni, w którym przedstawiono faktyczny stan respektowania praw osób LGBT w Polsce. W raporcie KPH zwraca uwagę m.in. na brak regulacji prawnych dotyczących przestępstw motywowanych homo- i transfobią, ingerowanie Prokuratury Generalnej w sprawy sądowe dotyczące osób LGBT czy odmowy USC dotyczące transkrypcji aktów urodzenia dzieci par osób tej samej płci, które urodziły się za granicą. W raporcie przygotowanym przez polski rząd o łamaniu praw osób LGBT nie przeczytamy ani słowa. Co więcej, PiS nie odniósł się nawet do rekomendacji dotyczącej uzupełnienia listy przesłanek przestępstw z nienawiści o orientację seksualną i tożsamość płciową.

„Kropla drąży skałę, a polski rząd będzie musiał wreszcie zastosować się do rekomendacji ONZ. Tym bardziej, że politycy PiS będą musieli dokonać trudnego wyboru – albo stracą twarz albo przyhamują z nienawiścią w stosunku do osób LGBT” – twierdzi Makuchowska.

Misja ONZ: Prawda o LGBT w PL – relacja na facebooku

Przedstawicielka KPH pojechała do siedziby ONZ dzięki darczyńców, którzy wsparli zbiórkę organizacji na stronie www.pomagam.pl/kph. Teraz KPH prowadzi relację z Genewy na swoim facebooku. Chcemy, aby internauci i internautki mogli śledzić poczynania KPH w Genewie. Stąd pomysł utworzenia wydarzenia na facebooku, gdzie na bieżąco wrzucamy zdjęcia i informacje dotyczące spotkań KPH z reprezentantami krajów należących do ONZ – mówi Cecylia Jakubczak z KPH.

Wydarzenie znajdziecie na facebooku KPH.  Wszystkie zdjęcia, które są również wrzucane na twittera, opatrzone są hasztagiem #misjaONZ.

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?