Wesprzyj KPH

Wróć

KPH: TVP Info naruszyło prawo! Wesprzemy prawnie świadków, których dane zostały ujawnione

Kampania Przeciw Homofobii wydała oświadczenie, w którym wyraża swoje oburzenie ws. upublicznia danych osób występujących w charakterze świadków w postępowaniu karnym ws. śmierci Ewy Tylman. Jednocześnie informuje, że jest gotowa weprzeć prawnie osoby poszkodowane w wyniku bezprawnego ujawnienia ich danych osobowych w dochodzeniu sprawiedliwości i zadośćuczynienia ze strony osób odpowiedzialnych za transmisję posiedzenia sądu na antenie TVP Info.

Oświadczenie ws. rażącego zaniedbania TVP Info przy retransmisji procesu dot. śmierci Ewy Tylman

W związku z upublicznieniem na antenie TVP Info w dn. 3 stycznia 2017 roku danych (m.in. imion, nazwisk, adresów oraz informacji o zachowaniach seksualnych) osób występujących w charakterze świadków w postępowaniu karnym ws. śmierci Ewy Tylman, Kampania Przeciw Homofobii wyraża oburzenie zaniedbaniem jakiego dopuścili się realizatorzy programu.

Nie jest naszą intencją odnosić się do przebiegu zdarzeń, w wyniku których życie straciła Ewa Tylman. Wierzymy, że osoby, które przyczyniły się do jej śmierci zostaną skazane i adekwatnie ukarane.

Jako organizacja działająca na rzecz równego i godnego traktowania osób LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz transpłciowych) nie możemy jednak pozostać bierni wobec rażącego zaniedbania, które doprowadziło do ujawnienia danych wrażliwych na temat osób biorących udział w postępowaniu. Każdy człowiek powinien samodzielnie decydować komu i w jaki sposób udziela informacji na swój temat. Co więcej, ze względu na wciąż szeroko rozpowszechnione w polskim społeczeństwie uprzedzenia oraz niechęć wobec osób LGBT, ujawniane informacji na temat zachowań seksualnych wbrew woli danej osoby naraża ją na dodatkowe niebezpieczeństwa.

Publikowanie danych osobowych świadków biorących udział w postępowaniu karnym, bez zezwolenia uprawnionych organów lub zgody świadków stanowi jednocześnie naruszenie art. 13 ust. 2 Prawa prasowego. Takie działania prowadzą do naruszenia prawa do prywatności i mogą skutkować poniesieniem odpowiedzialności z tytułu naruszenia dóbr osobistych.

Jednocześnie, bezprawne ujawnianie takich informacji nie mieści się w ramach wolności wyrażania poglądów oraz rozpowszechniania informacji. Nie sprzyja ono również ochronie interesu publicznego. Skutkuje jedynie wytworzeniem niedopuszczalnej presji na świadków, która utrudnia dokonanie ustaleń zgodnych z rzeczywistym stanem rzeczy i wydanie prawidłowego orzeczenia.

Domagamy się od TVP Info wzięcia odpowiedzialności za spowodowane szkody i zadośćuczynienia poszkodowanym.

Kampania Przeciw Homofobii oświadcza gotowość do wsparcia prawnego osób poszkodowanych bezprawnym ujawnieniem ich danych osobowych w dochodzeniu sprawiedliwości i zadośćuczynienia ze strony osób odpowiedzialnych za transmisję posiedzenia sądu na antenie TVP Info.

Bardzo prosimy o kontakt pod adresem: prawo@kph.org.pl

fot. http://bit.ly/2j9aJdx

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?