Wesprzyj KPH

W dniu dzisiejszym Sejm odrzucił trzy projekty ustaw o związkach partnerskich.

Kampania Przeciw Homofobii z wielkim żalem przyjmuje wyniki dzisiejszych głosowań nad odrzuceniem projektów ustaw o związkach partnerskich.

Polscy geje, lesbijki i osoby biseksualne od wielu lat czekają na ustawę, która regulowałaby podstawowe kwestie związane z pozostawaniem w związku jednopłciowym. Poparcie dla takich regulacji wyraża 98% osób LGB, a 84% jest zainteresowana zarejestrowaniem swojego związku[1]. Uchwaleniem ustawy
o związkach partnerskich jest również zainteresowana ogromna grupa osób heteroseksualnych, które z różnych powodów nie chcą zawrzeć związku małżeńskiego, a zależy im na uregulowaniu sytuacji prawnej.

Niestety posłowie i posłanki polskiego Sejmu odmówili dziś tej grupie obywateli
i obywatelek prawa do godności, szacunku oraz równego traktowania. Mamy jednak nadzieję, że słowa poparcia Pana Premiera Donalda Tuska będą dobrym fundamentem do pracy nad nowym projektem ustawy, i że ustawa ze wsparciem Pana Premiera zostanie uchwalona jeszcze w tej kadencji Sejmu. Wykazujemy pełną gotowość do pomocy w pracy nad nowym projektem.

W obecnej sytuacji jeszcze bardziej zasadne wydaje się spotkanie Premiera Donalda Tuska z przedstawicielami organizacji LGBT. Ponawiamy więc nasz apel i prośbę do Pana Premiera o spotkanie, na którym będziemy mogli przedyskutować możliwości współpracy zmierzającej do uchwalenia ustawy o związkach partnerskich.

Jednocześnie doceniamy i dziękujemy każdemu posłowi i posłance, którzy w czasie dwóch dni obrad opowiedzieli się za rozwiązaniami, które zapewniłyby minimum komfortu, bezpieczeństwa i godności parom jednopłciowym oraz głosowali przeciwko odrzuceniu proponowanych projektów.

Jednocześnie wyrażamy oburzenie jawnie homofobicznymi wypowiedziami posłów
i posłanek w szczególności Krystyny Pawłowicz, Tadeusza Woźniaka i Beaty Wróbel. Szerzenie mowy nienawiści jest aktem podwójnie nagannym, kiedy ma miejsce na sali Sejmu RP i jest wypowiadane przez osoby reprezentujące polskie społeczeństwo.

Zarząd Kampanii Przeciw Homofobii


[1] Sytuacja społeczna osób LGBT. Raport za lata 2010 i 2011. str 66

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?