Wesprzyj KPH

Media obiegła informacja o likwidacji Krajowego Centrum ds. AIDS – agendy Ministerstwa Zdrowia, której głównymi zadaniami są koordynacja leczenia osób żyjących z HIV i AIDS oraz profilaktyka nowych zakażeń. W świetle planowanych reform, które przedstawił minister Konstanty Radziwiłł spodziewane są duże zmiany w sposobie funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce. Jedną z nich jest likwidacja wspomnianego Krajowego Centrum.

Od 2001 roku agenda realizuje na zlecenie ministra zdrowia program „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce”. Skuteczność pracy KC ds. AIDS bywa różna. Głównymi zarzutami, które kierowane są w stronę tej instytucji jest przeznaczanie prawie całości posiadanych środków na leczenie, przy bardzo znikomych wydatkach na profilaktykę. Dzięki koordynacji Centrum w Polsce działa sieć Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych, które umożliwiają bezpłatne i anonimowe testowanie w kierunku HIV i AIDS. Jednocześnie prawie wszystkie kampania społeczne realizowane przez tę instytucję są bardzo zachowawcze i rzadko kierowane są najbardziej potrzebujących grup docelowych.

Planowane zmiany obejmują utworzenie Urzędu Zdrowia Publicznego, który ma rozpocząć działalność w 2018 roku. To w jego struktury ma zostać włączone Krajowe Centrum ds. AIDS, razem z Państwową Inspekcją Sanitarną, częścią profilaktyki z NFZ, Biurem Krajowego Urzędu ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Urząd ten ma być wspierany merytorycznie przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

Z informacji opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że leczenie osób żyjących z HIV i AIDS odbywa się według planu, co oznacza, że potrzebne środki na lata 2017-2021 zostały zabezpieczone w kwocie blisko 2,5 mld złotych, a niezbędne leki są kupowane zgodnie z harmonogramem.

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?