KPH o likwidacji KC ds. AIDS
Media obiegła informacja o likwidacji Krajowego Centrum ds. AIDS – agendy Ministerstwa Zdrowia, której głównymi zadaniami są koordynacja leczenia osób żyjących z HIV i AIDS oraz profilaktyka nowych zakażeń. W świetle planowanych reform, które przedstawił minister Konstanty Radziwiłł spodziewane są duże zmiany w sposobie funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce. Jedną z nich jest likwidacja wspomnianego Krajowego Centrum.
Od 2001 roku agenda realizuje na zlecenie ministra zdrowia program „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce”. Skuteczność pracy KC ds. AIDS bywa różna. Głównymi zarzutami, które kierowane są w stronę tej instytucji jest przeznaczanie prawie całości posiadanych środków na leczenie, przy bardzo znikomych wydatkach na profilaktykę. Dzięki koordynacji Centrum w Polsce działa sieć Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych, które umożliwiają bezpłatne i anonimowe testowanie w kierunku HIV i AIDS. Jednocześnie prawie wszystkie kampania społeczne realizowane przez tę instytucję są bardzo zachowawcze i rzadko kierowane są najbardziej potrzebujących grup docelowych.
Planowane zmiany obejmują utworzenie Urzędu Zdrowia Publicznego, który ma rozpocząć działalność w 2018 roku. To w jego struktury ma zostać włączone Krajowe Centrum ds. AIDS, razem z Państwową Inspekcją Sanitarną, częścią profilaktyki z NFZ, Biurem Krajowego Urzędu ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Urząd ten ma być wspierany merytorycznie przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.
Z informacji opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że leczenie osób żyjących z HIV i AIDS odbywa się według planu, co oznacza, że potrzebne środki na lata 2017-2021 zostały zabezpieczone w kwocie blisko 2,5 mld złotych, a niezbędne leki są kupowane zgodnie z harmonogramem.
Tagi
Zobacz również
Ostatnio dodane
-
19.12.2024
Nowelizacja Kodeksu karnego w zakresie przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści to troska o bezpieczeństwo wszystkich osób – podkreślają organizacje pozarządowe
-
18.12.2024
Konferencja prasowa: nowelizacja Kodeksu karnego w zakresie przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści – 19 grudnia, g. 9:30
-
17.12.2024
Rozczarowująca opinia Rzecznika Praw Obywatelskich o związkach partnerskich
-
13.12.2024
A miało być tak pięknie… Społeczność LGBT+ zawiedziona po roku rządów Tuska
-
06.12.2024
„Ile warta jest tęczowa złotówka?” – raport Priders
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.