Wesprzyj KPH

Wróć

KPH nie bierze udziału w wydarzeniach firmowanych przez minister Radziszewską

KPH wycofa a swój udział w Dniu Różnorodności zaplanowanym na 17 października oraz w jury konkursu dziennikarskiego „Za różnorodnością. Przeciw dyskryminacji”.

Powodem rezygnacji był udział w obu wydarzeniach Biura Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania przewodzonego przez Minister Elżbietę Radziszewską, której publiczne wypowiedzi, deklaracje oraz działania stoją w sprzeczności z zasadami tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka. W sprawie Dnia Różnorodności KPH wystosowało oświadczenie, które podpisały także inne prawnoczłowiecze organizacje.

Stanowisko organizacji pozarządowych współorganizujących

 

„Dzień Różnorodności” w Polsce 

 
 
 

 

W imieniu organizacji pozarządowych zaangażowanych w organizację „Dnia Różnorodności” zaplanowanego na 17 października 2010 roku w Warszawie, w związku z ostatnimi bulwersującymi wypowiedziami i działaniami Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania, pragniemy wyrazić nasz protest przeciwko zaproszeniu pani minister Elżbiety Radziszewskiej do udziału w wydarzeniach towarzyszących „Dniu Różnorodności”. 

 

Organizacje skupione wokół „Dnia Różnorodności” od wielu lat zajmują się działalnością na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji i nietolerancji, a także poszanowania praw człowieka. Działalność pani minister Radziszewskiej jest zaprzeczeniem tych idei. Jej publiczne wypowiedzi, deklaracje oraz działania stoją w sprzeczności z zasadami tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka. Nie chcemy uczestniczyć w wydarzeniu, w którym aktywny udział bierze pani minister Radziszewska.  

 

Tym bardziej bulwersuje nas fakt zaproszenia pani minister do udziału w konferencji prasowej inaugurującej „Dzień Różnorodności” bez jakiejkolwiek konsultacji ze współorganizatorami. Nie chcemy, aby nasz wieloletni dorobek był kojarzony z ostatnimi wypowiedziami i działaniami Elżbiety Radziszewskiej.  

 

Część  ze współorganizujących wydarzenie organizacji podjęła decyzję o wycofaniu się. Pozostałe, ze względów logistycznych i nakładu włożonej pracy, wezmą jednak w nim udział. Chcemy  zaznaczyć naszą solidarność i stanowczość naszego protestu. Wspólnie pragniemy także zwrócić uwagę opinii społecznej, Komisji Europejskiej oraz polskiemu rządowi, na brak prowadzenia efektywnej polityki równościowej w Polsce.  
 
 
W imieniu współorganizatorów: 

 

– Tomasz Szypuła, prezes Kampanii Przeciw Homofobii

 

– dr Jolanta Lange – wiceprezes Stowarzyszenia Pro Humanum

 

– Krzysztof Kliszczyński, przewodniczący Stowarzyszenia Lambda Warszawa

 

– Paula Sawicka, prezes Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita 

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?