Wesprzyj KPH

Film braci Sekielskich „Zabawa w chowanego” porusza bardzo ważny problem społeczny. Nie powinien tworzyć okazji do wykorzystania go jako homofobicznego oręża przeciwko społeczności LGBT żyjącej w Polsce. 

W najnowszym dokumencie „Zabawa w chowanego” bracia Sekielscy oddali ponownie głos ofiarom księży – pedofilii słusznie odsłaniając to, co miało pozostać ukryte. Przywracają godność osobom, które jako dzieci zostały skrzywdzone przez dorosłych, którzy wykorzystali zaufanie nieletnich.

Niestety w dokumencie Sekielskich  wypowiadają się również osoby słynące z homofobicznych poglądów, które sugerują związek pedofilii z homoseksualnością twierdząc, że jest to jedną z jej przyczyn. Ten głos nie jest w żadnym miejscu zrównoważony wypowiedziami ekspertek i ekspertów, którzy mogliby powiedzieć to, co z licznych badań wiadomo od dawna: „żadna z orientacji seksualnych nie jest przyczyną przemocy i nadużyć”*.

Strefy wolne od LGBT, zakazy marszów równości, ciężarówki, które na polskich ulicach głoszą słowa nienawiści, przemoc psychiczna i fizyczna powodowana homo- i transfobią, obawy przed coming outem, szpiegowanie organizacji LGBT – tak wygląda Polska XXI wieku. Uwzględniając ten kontekst i mając świadomość tego, że w opublikowanym 14 maja rankingu ILGA Europe mierzącym poziom równouprawnienia osób LGBT w Europie Polska zajęła ostatnie miejsce w Unii Europejskiej zyskując miano homofobicznego lidera UE – uwzględnianie w filmie wypowiedzi, których autorzy bezpodstawnie łączącą homoseksualność z pedofilią jest szczególnie niebezpieczne.

Pamiętajmy, że zgodnie ze stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego „Przypisywanie osobom homoseksualnym (…) skłonności do seksualnego wykorzystania dzieci stanowi nieuprawnione nadużycie i (…) jest domeną ludzi nieświadomych i niekompetentnych bądź też uprzedzonych do ludzi homoseksualnych i sprzeciwiających się prawom obywatelskim tych osób”.

W kraju, w którym koszulki z hasłem „zakaz pedałowania” są noszone z dumą, a na marsze równości spada deszcz kamieni, film „Zabawa w chowanego” ma szansę zostać wykorzystany jako homofobiczna oręż przeciwko społeczności LGBT. Dlatego apelujemy do twórców i twórczyń o odpowiedzialność za słowo i uważność w poruszanych przez nich tematach.

*cytat z wpisu na facebooku autorstwa Staszka Krawczyka

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?