Wesprzyj KPH

KPH wydaje stanowisko w sprawie propozycji ustawy o tzw. „wspólnym pożyciu” przygotowanej przez konserwatywną frakcję Platformy Obywatelskiej.

W dniu 28 czerwca w mediach ukazały informacje na temat nowej propozycji PO dotyczącej związków partnerskich. O nowej propozycji można przeczytać tutaj.

 

Stanowisko Kampanii Przeciw Homofobii w sprawie propozycji ustawy dotyczącej tzw. „wspólnego pożycia” przygotowanej przez konserwatywną frakcję PO

 

                               

 

Propozycja konserwatywnej frakcji PO w sprawie tzw. „wspólnego pożycia” jest nie do przyjęcia. Nie tylko w żaden sposób nie ułatwi życia parom jednopłciowym, ale może wprowadzić poważny zamęt prawny.

 

 ‘Nie dajmy się oszukać. Proponowane regulacje nie zmienią w żaden sposób sytuacji osób pozostających w związkach jednopłciowych. Prawo nigdy nie stanowiło, iż konkubinaty zarezerwowane są dla partnerów różnej płci – wprowadzone regulacje niczego nie zmienią. Sytuacja partnerów kohabitujących, gdy nie będą mogli udowodnić pozostawania w związku partnerskim odpowiednim dokumentem urzędowym, czy wyciągiem z rejestru pozostanie bez zmian. Już w tym momencie partnerzy czy partnerki mogą napisać na kartce papieru oświadczenie, że prowadzą ‘wspólne pożycie’ – żaden urząd czy instytucja państwowa nie będzie go respektować’. – mówi wiceprezeska KPH – Mirosława Makuchowska.

 

 15 czerwca KPH ogłosiła stworzenie listy pięciu żądań – tzw. ‘Żelaznej 5’, bez spełnienia których żadna ustawa o związkach partnerskich nie ma racji bytu, nie spełnia bowiem swojego podstawowego celu – nie ułatwi życia parom jednopłciowych. Ogłoszone żądania to:

 

1. Instytucjonalizacja związków partnerskich oraz stworzenie rejestru zawieranych związków

 

2. Uznanie partnera_ki za osobę bliską, wspólnie gospodarującą lub pozostającą we wspólnym pożyciu w odpowiednich aktach prawnych

 

3. Dziedziczenie ustawowe wraz ze zwolnieniem od podatku od spadków i darowizn

 

4. Prawo do pochówku zmarłego partnera_ki

 

5. Prawo dla par jedno i różnopłciowych

 

 

Osoba kontaktowa: Mirosława Makuchowska, nr tel.: 511 803 474

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?