Wesprzyj KPH

Tęczowy Piątek to święto, które w centrum stawia młodzież LGBT+. Jej potrzeby, emocje, marzenia. Chcemy, żeby każda młoda osoba LGBT+ w Polsce usłyszała tego dnia, że jest okej – mówi Cecylia Jakubczak z KPH. W ramach tegorocznej edycji Tęczowego Piątku na terenie całej Polski pojawią się billboardy i plakaty z hasłami „Jesteś okej” i „Będzie dobrze!”, a na telebimie w centrum Warszawy przez cały dzień będzie emitowany spot z udziałem młodych osób LGBT+. 

Tęczowy Piątek to coroczne święto, którego celem jest wzmocnienie młodzieży LGBT+ w wieku szkolnym. Zależy nam na tym, aby  młode osoby ze społeczności LGBT+ wiedziały, że mają wsparcie i nie są same – że jest mnóstwo ludzi zarówno wśród dorosłych jak i rówieśników, którzy stoją za nimi murem – wyjaśnia Joanna Skonieczna z KPH, które zainicjowało akcję w 2016 roku. Święto młodzieży LGBT+ jest ruchome i przypada na ostatni piątek października. W tym roku celebracja Tęczowego Piątku zaplanowana jest na 28 października.

Będzie dobrze!

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez KPH we współpracy z Centrum Badania nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego, że aż 65 proc. młodzieży LGBT+ w Polsce doświadczyło przemocy, a 75 proc. z nich miewa myśli samobójcze. Co 10 młoda osoba LGBT+ została wyrzucona z domu. Spada też liczba akceptujących je rodziców. To potworne statystyki, które każdego powinny zmobilizować do działania – mówi Joanna Skonieczna.

Świadomość wyzwań, z którymi mierzą się młode osoby LGBT+ w Polsce, popchnęła KPH do zorganizowania w tym roku ogólnopolskiej kampanii społecznej na niespotykaną dotąd skalę.

Tęczowy Piątek to święto, które w centrum stawia młodzież LGBT+. Jej potrzeby, emocje, marzenia. Chcemy, żeby każda młoda osoba LGBT+ w Polsce usłyszała tego dnia, że jest okej – mówi Cecylia Jakubczak z KPH i dodaje – Dlatego w tym roku wychodzimy w przestrzeń publiczną rozklejając na terenie całej Polski plakaty i billboardy z hasłami kampanii, czyli „Jesteś okej! i „Będzie dobrze!”.

3.000 plakatów i billboardów zawiśnie m.in. w Gdańsku, Lublinie, Łodzi, Katowicach, Gdańsku, Warszawie, Krakowie i Świętochłowicach.

 

Macie nasze wsparcie

Chcąc dotrzeć do jak największej liczby młodych osób LGBT+, poza plakatami i billboardami, KPH wyprodukowało spot „Jesteś okej!”. Reżyserką wideo jest autorka bijącego na rekordy popularności serialu „Kontrola” – Natasza Parzymies. Istotą przygotowanego na Tęczowy Piątek spotu  jest dla reżyserki okazanie wsparcia młodzieży LGBT+

Zależy nam na tym, żeby pokazać młodzieży szkolnej, że nie jest sama. I jeśli nie może dostać wsparcia z najbliższego otoczenia, to chcemy, żeby nasz spot dawał jej siłę – mówi Parzymies.

A siły w wideo zrealizowanego z okazji Tęczowego Piątku jest bardzo dużo. Emanują nią popularne wśród młodzieży osoby ze społeczności LGBT+, które wzięły udział w nagraniu, czyli: finalistka Top Model Julia Sobczyńska, obserwowana na TikToku przez blisko 2 mln osób Izabela Zabielska, złota medalistka mistrzostw świata Katarzyna Zillmann, znani z teatru i telewizji Anu Czerwiński, Maciej Łączyński, Arkadiusz Studziński i Helena Urbańska, stand-uperka Ola Petrus, rysowniczka Aleksandra Herzyk, fotograf Mateusz Jaskot oraz działający w sieci Kacper Potępski, Dominika – Stewunia – Olejnik, Arloh Wat, Tomek Gregorczyk i Karolina Jasińska, czyli Kimiko Hime. To pierwszy raz w Polsce, kiedy w jednej kampanii społecznej biorą udział lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, queerowe, asksualne, panseksualne i niebinarne.

Spot od 28 października  można zobaczyć w mediach społecznościowych KPH. Wideo będzie również emitowane przez cały Tęczowy Piątek (28 października) na telebimie znajdującym się w centrum Warszawy przy Rondzie Praw Kobiet (oficjalna nazwa Rondo Dmowskiego). Projekcje zaczną się o godzinie 7:00 i będą trwać do wieczora.

 

Świętować może każdy i wszędzie

Tęczowy Piątek to ogólnopolskie święto, w które może się włączyć każdy i wszędzie – w domu, szkole, pracy, na ulicy czy w parku. Nie ma scenariusza i sztywnych ram – to, jak będzie wyglądał Tęczowy Piątek, zależy od osoby, która celebruje ten dzień, jej wyobraźni i możliwości – wyjaśnia Cecylia Jakubczak.

Dla zabieganych KPH przygotowało stronę internetową, na które opublikowano podstawowe informacje nt. Tęczowego Piątku, materiały do wydrukowania i linki do publikacji o tematyce równościowej. Adres strony to www.teczowypiatek.pl, a oficjalne hasztagi akcji to #TęczowyPiątek, #JesteśOkej i #BędzieDobrze.

 

 

Patronat medialny: Asz Dziennik, Duma, Fashion Magazine, Fashion Post, Glamour, G’rls ROOM , KMag, Krytyka Polityczna, Newsweek, Noizz.pl, Ofeminin.pl, OKO.press, Poptown.eu, Radio TOK FM, Replika, Vogue Polska, Wyborcza.pl, Wysokie Obcasy

Wsparcie: MOD Donuts, Krowarzywa, Rainbow4.love, Warszawska Szkoła Filmowa

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?