Wesprzyj KPH

Kiedy Polacy zobaczyli już jak wyglądają na zdjęciach geje i lesbijki, przyszedł czas na to by mogli ich poznać. W tym zorganizowaliśmy drugą kampanię społeczną: „Jestem gejem. Jestem lesbijką. Poznaj nas!”. W pierwszej części akcji na dziewięciu największych polskich uniwersytetach zorganizowaliśmy spotkania, w trakcie których studenci (i nie tylko) mogli porozmawiać z gejami, lesbijkami oraz ekspertami z dziedziny praw człowieka, psychologami i seksuologami. W spotkaniach brała udział m.in. senatorka Maria Szyszkowska, autorka projektu ustawy o związkach partnerskich.
Akcja odbyła się w Warszawie, Lublinie, Białymstoku, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi i Katowicach.  Spotkania wbudziły ogromne zainteresowanie, sale zawsze były wypełnione po brzegi.

Spotkania odbiły się głośnym echem w mediach, również za sprawą Młodzieży Wszechpolskiej, która protestowała w kilku miastach. W Krakowie MW przed Uniwersytetem Jagiellońskim wręczyła prof. Szyszkowskiej miotłę, aby odleciała z „naszego miasta” na Księżyc, trzymano transparent „Homoseksualizm to grzech. Można się wyleczyć”, oraz „Sodomia, Gomora, Szyszkowska”, w innych miastach mogliśmy po raz pierwszy ujrzeć transparenty z napisem „Zakaz pedałowania”.  Wtedy po raz pierwszy padły pytania, o to kiedy zaczyna się przemoc i do czego prowadzi nawoływanie do nienawiści.

Homoseksualizm.pl

Druga częścią akcji było stworzenie strony internetowej z materiałami dla rodziców, nauczycieli i studentów. Nie mieliśmy wzorów, jak powinna wyglądać taka strona, więc zadanie było prawdziwie prekursorskie.
Była to pierwsza strona po polsku, na której rodzice gejów i lesbijek mogli znaleźć informacje na temat tego, co to znaczy, że ich dziecko jest homoseksualne. Znalazły się tam wywiady z psychologami i seksuologami pomagające rodzicom poradzić sobie z wiedzą, że ich syn lub córka jest gejem lub lesbijką.

W części dla nauczycieli zaprezentowaliśmy materiały pokazujące, w jaki sposób mówić o homoseksualności w trakcie godziny wychowawczej, a także podczas różnych lekcji – języka polskiego, języków obcych czy historii. Materiały te zostały przygotowane we współpracy z nauczycielami, a stronę promowała sama Irena Dzierzgowska, była wiceminister edukacji.
W części dla studentów znalazł się tekst z przymrużeniem oka, jak traktować kumpla-geja i kumpelę-lesbijkę.
Dostaliśmy bardzo wiele listów od czytelników, że strona bardzo im pomogła. Pisali zarówno rodzice, jak i młodzi geje i lesbijki, którzy mówiąc rodzicom o swojej orientacji od razu wysyłali im link. Do teraz jest to najczęściej odwiedzana strona ze wszystkich stron KPH.

www.homoseksualizm.pl

„Jestem gejem. Jestem lesbijką. Poznaj nas!”
Pomysł i koordynacja: Robert Biedroń
Homoseksualizm.pl
Pomysł i koordynacja: Marta Abramowicz
Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Ambasady Królestwa Norwegii.

Media o kampanii:

http://miasta.gazeta.pl/trojmiasto/1,35636,1823348.html

http://www.kurierlubelski.pl/module-dzial-viewpub-tid-9-pid-7990.html

http://miasta.gazeta.pl/trojmiasto/1,35635,1833048.html

http://miasta.gazeta.pl/trojmiasto/1,35636,1826982.html

http://www.wirtualny.bialystok.pl/_archiwum/index.php?popen=news&&id_art=481

http://www.rodzinapolska.pl/dok.php?art=matkapodsad/archiwum/2003/260_1.htm

http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,35814,1821889.html

http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,44425,1821888.html

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?