Wesprzyj KPH

Jakub Lendzion z Kampanii Przeciw Homofobii laureatem Stołka – nagrody przyznawanej w konkursie Stołecznej Gazety Wyborczej. Redakcja dziennika wyróżniła Jakuba za jego odważną walkę ze szkolną homofobią. Jakub zwyciężył również w plebiscycie czytelników i czytelniczek. „Dedykuję ją wszystkim uczniom i uczennicom LGBT, które w murach swoich szkół doświadczają często homofonicznej przemocy – to jest ich nagroda” – powiedział Lendzion po otrzymaniu nagrody.

Redakcja stołecznej Gazety Wyborczej postanowiła wyróżnić Jakuba za jego walkę o bezpieczeństwo uczniów i uczennic LGBT (szczegółowo o sprawie przeczytasz tutaj). Jako uczeń był prześladowany z powodu swojej orientacji seksualnej. Jego szkolny dramat trwał rok. W tym czasie szkoła nie zrobiła nic, aby poprawić sytuację nękanego ucznia. Po opuszczeniu szkolnych murów, już jako członek Kampanii Przeciw Homofobii, Jakub złożył pozew przeciwko szkole i wygrał. Jak dotąd jest to pierwsza sprawa, w której sąd skazał szkołę za brak przeciwdziałania homofobii wśród uczniów i uczennic.

Jakub zdecydował się zadedykować nagrodę wszystkim uczniom i uczennicom LGBT.

Dedykuję ją wszystkim uczniom i uczennicom LGBT, które w murach swoich szkół doświadczają często homofobicznej przemocy – to jest ich nagroda! Chcę, aby tegoroczny Stołek stał się symbolem tego, że trzeba i warto walczyć o swoje prawo do godnego życia. Do życia bez szykan, wyzwisk, upokorzeń i przemocy fizycznej bez względu na to jaką orientację seksualną posiadamy lub z jaką tożsamością płciową się identyfikujemy. Dziękuję zespołowi Kampanii Przeciw Homofobii za wsparcie, które od nich otrzymałem. Dziękuję przede  wszystkim mecenasowi Pawłowi Knutowi, który z wielkim zaangażowaniem reprezentował mnie przed sądem – powiedział Jakub w reakcji na zdobyte wyróżnienia.

 

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?