Wesprzyj KPH

Polska Miss Trans zostanie wybrana po raz drugi w historii. Po sukcesie ubiegłorocznych wyborów, Fundacja Trans-Fuzja i klub Le Garage organizują II Ogólnopolskie Wybory Miss Trans. Impreza odbędzie się 2 czerwca w klubie Le Garage przy ul. Burakowskiej 12 w Warszawie.

O tytuł Miss Trans ubiegać się będą kandydatki, które urodziły się jako mężczyźni i reprezentują kobiecy wizerunek. Są to osoby transpłciowe: transseksualistki, osoby transgenderowe i transwestyci podwójnej roli. Kandydatki zaprezentują się publiczności w dwóch wyjściach – w strojach codziennych i w strojach wieczorowych. Podczas prezentacji kandydatki będą musiały powiedzieć kilka słów o sobie oraz odpowiedzieć na pytania zadawane przez jury, które wybierze pięć finalistek. Pokażą się one w kolejnej odsłonie – tym razem w strojach dowolnych. Spośród nich wyłoniona zostanie Miss Trans oraz I i II Wicemiss Trans. Obecni na imprezie goście klubu Le Garage wybiorą również swoją faworytkę – Miss Publiczności, a internauci, głosujący za pośrednictwem portalu Naszemiasto.pl, zdecydują, komu przypadnie tytuł Miss Internetu.

W jury tegorocznej edycji konkursu zasiądą same znakomitości: poseł na Sejm RP Ryszard Kalisz, dziennikarz i publicysta Piotr Pacewicz, filozof, artysta, publicysta i producent muzyczny Kamil Sipowicz, tajemnicza osoba z Krakowa, z Placu Mariackiego, artystka, Biała Niespodzianka, która do momentu rozpoczęcia imprezy chce pozostać tajemnicza oraz prezeska Fundacji Trans-Fuzja Lalka Podobińska. Wśród osób oceniających kandydatki znajdzie się również posłanka na Sejm RP Anna Grodzka, która wybierze Miss Trans Look.

Gospodynią wieczoru w klubie Le Garage, który rozpocznie się 2 czerwca o godz. 21:00 (przewidywane zakończenie wyborów – ok. godz. 0:00–0:30), będzie Kim Lee, gwiazda polskiej sceny drag queen. Gości klubu bawić będzie także swoimi piosenkami Layna.

Idea zorganizowania polskiego konkursu Miss Trans zrodziła się w ubiegłym roku. Fundacja Trans-Fuzja wraz z klubem Le Garage zorganizowali pierwsze wybory Miss Trans 25 czerwca 2011 r. Są one wzorowane na podobnych imprezach odbywających się w wielu krajach świata (m.in. Tajlandia, Brazylia, Stany Zjednoczone, Włochy, Hiszpania, Wenezuela). Zainteresowanie imprezą ze strony publiczności oraz środowiska osób transpłciowych przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Pierwszą polską Miss Trans została osoba o pseudonimie Vicky – na co dzień Dawid, który sam siebie określa jako wyemancypowanego mężczyznę. Jak mówi, obyczajowe i kulturowe granice między tym, co kobiece a męskie, dla niego nie istnieją.

– Wybory Miss Trans są jednym z elementów oswajania społeczeństwa ze zjawiskiem transpłciowości – mówi Lalka Podobińska, prezeska Fundacji Trans-Fuzja. – Organizujemy je po to, by osoby transpłciowe przełamały swoje bariery i obawy przed publicznym zaistnieniem. Chcemy także, by społeczeństwo dowiedziało się w ten sposób więcej o zjawisku transpłciowości, które wciąż jest mylnie interpretowane. Chcemy, by społeczeństwo zauważyło w osobach trans normalnych ludzi, którzy mają prawo do samorealizacji w życiu, podobnie jak inni. I że są naprawdę wspaniałymi, wesołymi osobami, które potrafią się bawić – dodaje.

Wśród osób, które poparły ideę konkursu Miss Trans znaleźli się: piosenkarka Olga Jackowska „Kora”, aktorka Ewa Kasprzyk, prezenterka Paulina Młynarska i aktor Jacek Poniedziałek.

Organizatorami tegorocznej edycji konkursu Miss Trans są, podobnie jak w ubiegłym roku, Fundacja Trans-Fuzja (transfuzja.org) i klub Le Garage (legarage.pl). Patronat medialny nad imprezą objął portal Naszemiasto.pl (naszemiasto.pl), który przeprowadzi również wybory Miss Internetu. Głosowanie w internecie rozpocznie się na 10 dni przed imprezą.

Patronami medialnymi konkursu Miss Trans są także: Feminoteka (feminoteka.pl), Homiki (homiki.pl), Homoseksualizm (homoseksualizm.org.pl), Independent (independent.pl), Inna Strona – Queer (innastrona.pl), Krytyka Polityczna (krytykapolityczna.pl), LGBT.pl (lgbt.pl), QueerCafe (queercafe.pl), Replika (replika.org.pl) oraz Trzy Kolory (sabatnik.pl).

Głównymi sponsorami Wyborów Miss Trans są Fundacja Trans-Fuzja (transfuzja.org) i klub Le Garage (legarage.pl). Ponadto imprezę sponsorują: Złoty Koliber (zlotykoliber.com), Kama Bork Photography (kamabork.com) oraz Anna Grodzka (annagrodzka.info), która ufundowała nagrodę dla Miss Trans Look.

Partnerami imprezy są: Emma Hostel (emmahostel.pl), Hostel City (hostelcity.pl), wizażystki, stylistki i makijażystki: Edyta Łosyk (myspace.com/monsoonmoonmadiam), Anna Życka (gudrunmuller.digart.pl), Zuza Kulawiak (maxmodels.pl/zuzelle.html) i Anna Piechocka (sites.google.com/site/pinkgiraffemakeup) foto, video: artysta fotograf Łukasz Sowa (poranneespresso.pl) i artysta sztuk wizualnych Piotr Wysocki oraz piosenkarka Layna (evelina.muzzo.pl).

Przed imprezą, a także w jej trakcie, przedstawiciele mediów będą mieli możliwość wejścia za kulisy, porozmawiania z kandydatkami oraz z przedstawicielami organizatorów i członkami jury. Organizatorzy proszą o wcześniejsze zgłoszenie zamiaru filmowania imprezy.

Wejście dla mediów przewidziane jest od godz. 19:00.

Kontakt dla prasy: Edyta Baker, e-mail: tvedyta@gmail.com, tel. 507 004 009

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?