Wesprzyj KPH

Kampania Przeciw Homofobii zaprasza na warsztat antydyskryminacyjny metodą Teatru Forum, Warszawa, luty – czerwiec 2011

KAMPANIA PRZECIW HOMOFOBII ZAPRASZA

na bezpłatne warsztaty antydyskryminacyjne

dla osób homo-, bi- i heteroseksualnych

Warszawa, luty – czerwiec 2011

HOMOFOBIA W TOBIE I WE MNIE

Jeśli porusza Cię temat dyskryminacji, jeśli pragniesz poczuć jak to jest być wykluczoną/ym lub sprawdzić jak to jest dyskryminować i dla jakiej korzyści to robimy – zapraszamy na nasze warsztaty! Będziemy eksplorować zjawiska takie jak: stereotyp, uprzedzenie, dyskryminacja, prawa człowieka, homofobia i kulturowa tożsamość płciowa. Odkrywać je będziemy również we własnych postawach i  zachowaniach, albowiem – jak powiada przysłowie – „najtrudniej dostrzec belkę we własnym oku…”

Celem naszej pracy będzie stworzenie spektaklu Teatru Forum

dotyczącego homofobii.

Metodą naszej pracy będzie drama i Teatr Forum.

Drama jest obecnie uważana za jedną z najbardziej skutecznych metod edukacyjnych. Wykorzystuje ona naturalną umiejętność człowieka do wchodzenia w role – robimy to wszyscy na codzień, w różnych sytuacjach społecznych. W dramie  mamy okazję obserwować i przeżywać nie tylko reakcje wypływające z naszych osobistych doświadczeń, lecz także te, które wynikają z roli, np. matki-wandalki lub szefa-tyrana. Mamy możliwość spojrzenia z dystansu i przeanalizowania trudnych sytuacji (w naszej pracy będzie chodziło o dyskryminację), nazwania emocji, które im towarzyszą, zrozumienia lepiej siebie i innych oraz trenowania nowych zachowań i umiejętności w obronie praw własnych lub osób trzecich.

Drama tworzy sytuacje edukacyjne poprzez angażowanie uczestników na trzech poziomach:

– fizycznym (zaangażowanie ruchu, ciała w trakcie improwizacji)

– emocjonalnym (zaangażowanie emocji w trakcie wchodzenia w role)

– intelektualnym (dyskusje i podsumowanie po improwizacjach)

Wielką zaletę dramy stanowi całkowita odmienność od metod nauki, do których przywykliśmy oraz element zabawy i spontaniczności, który każdy uczestnik/uczestniczka będzie mógł/mogła wykorzystać we właściwym dla siebie zakresie. Nie ma wymogu posiadania talentu lub doświadczeń teatralnych, każdy się nadaje! W końcowym efekcie czteromiesięcznych spotkań stworzymy i przedstawimy słowem i gestem opowieść. W zbiorowym doświadczeniu własnej siły sprawczej, każdy będzie mógł poczuć się jej współautorem i uczestnikiem. Warsztat daje szansę na takie właśnie doświadczenie – na ile stanie się ono Twoim udziałem, zależeć będzie w dużej mierze od Ciebie samej/samego.

Spotkania odbywać się będą w Warszawie, w każdy poniedziałek (lub wtorek) w godzinach 17-20 (lub 18-21) w przepięknej sali teatralnej w Centrum Kultury Lubelska. Udział w warsztacie jest bezpłatny. Ostateczny dzień i godziny spotkań ustalimy  zgodnie z potrzebami grupy!

Zgłoszenia prosimy kierować na adres: kremin@kph.org.pl  lub mpozdal@hotmail.com. Przyjmujemy je do 15 lutego 2011, decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Warsztat prowadzony będzie w ramach projektu „Berlin – Yogyakarta”, ze wsparciem finansowym Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość.

Prowadzący:

  • Katarzyna Remin, trenerka antydyskryminacyjna m.in. metodą Teatru Forum, autorka projektu KPH „Berlin-Yogyakarta”

  • Michał Pozdał, trener dramy i Teatru Forum, wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?