Wesprzyj KPH

Wróć

Walentynki też dla gejów i lesbijek! Happening „Popieram związki” w Warszawie

W walentynkowy weekend na Placu Zamkowym w Warszawie odbędzie się foto happening Kampanii Przeciw Homofobii popierający związki partnerskie. 11 lutego, między 12:00 a 14:00 KPH, razem z Krzysztofem i Grzegorzem, którzy są parą od 14 lat, będzie namawiać przechodniów do zrobienia sobie zdjęcia z tabliczką „Popieram związki”. W tym roku KPH chce pobić rekord fotografując jak najwięcej osób, a zdjęcia przekaże prezydentowi. 

Jesteśmy ze sobą od 14 lat, kochamy się i marzymy o ślubie – mówią Grzegorz i Krzysztof, szczęśliwa para gejów, która wraz z KPH będzie namawiać przechodniów do robienia sobie zdjęć z tabliczką „Popieram związki”. W jedną z rocznic zorganizowaliśmy dużą fetę dla przyjaciół. Pamiętamy jak dzisiaj towarzyszące nam uczucie radości z bycia wśród ludzi, którzy nas wspierają i cieszą się z naszej miłości.  Śluby i wesela to nie tylko papierek, prawa i obowiązki – to także dzielenie się własnym szczęściem z innymi  ludźmi. Jesteśmy kochającą się parą, a staż naszego związku uważamy za powód do dumy. Liczymy na to, że któraś z bliskich rocznic stanie się okazją, aby oficjalnie powiedzieć sobie „tak”. Bardzo byśmy chcieli zrobić to w naszym krajuzapowiada para.

2 miliony Polek i Polaków LGBT czeka na związki partnerskie

Takich par jak Grzegorz i Krzysztof są w Polsce tysiące – par, które mimo miłości, jaka je łączy, o ślubie mogą tylko pomarzyć – stwierdza wiceprezeska KPH, Mirosława Makuchowska i dodaje – Czas to zmienić i mimo tego, że szanse na uchwalenie ustawy o związkach partnerskich w tej kadencji Sejmu są nikłe, głośno mówić o tym, że każda miłość, również ta między osobami LGBT, zasługuje na szacunek i możliwość formalizacji. Pary jednopłciowe w Polsce na związki partnerskie czekają już długo. Pierwsza ustawa o związkach partnerskich została złożona w sejmie w 2003 roku. Od tego czasu przepisy regulujące status par jednopłciowych opracowywały kolejne partie polityczne, a ustawy jak nie było, tak nie ma. Tym czasem w Europie związki partnerskie można zawierać już w 23 krajach. Stąd pomysł na akcję „Popieram związki” , podczas której robiąc sobie zdjęcie będzie można zamanifestować swoje poparcie dla wprowadzenia związków partnerskich w Polsce.

Chcą pobić rekord, a zdjęcia podarują prezydentowi

Data happeningu nie jest przypadkowa – tłumaczy Cecylia Jakubczak z KPH – 11 lutego wypada w walentynkowy weekend. Wychodząc tego dnia na ulicę Warszawy chcemy pokazać, że walentynki to również święto zakochanych lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych. Happening „Popieram związki” z okazji walentynek odbędzie się  już po raz trzeci (zdjęcia  z poprzedniej edycji można zobaczyć tutaj) i   liczymy na prawdziwe tłumy!  W tym roku KPH postanowiło pobić rekord – w dwie godziny chce zrobić zdjęcia ponad 500 osobom popierającym związki partnerskie, by następnie wręczyć je prezydentowi Dudzie. Obecnie za związkami partnerskimi lub równością małżeńską opowiada ponad 50% polskiego społeczeństwa, co daje kilkanaście milionów obywateli i obywatelek. Liczymy na to, że wiele z tych osób weźmie udział w naszej akcji – mówi prezes KPH, Chaber i dodaje –  Przekazując zdjęcia prezydentowi, chcemy zaapelować do prezydenta, żeby jako głowa państwa, poza głosem polityków, brał również pod uwagę głos społeczeństwa. Dlatego przyjdź 11 lutego na Plac Zamkowy i pokaż, że popierasz związki partnerskie. Razem możemy więcej!

Dołącz do akcji na facebooku – weź udział w wydarzeniu

Akcja „Popieram związki” jest organizowana dzięki osobom, które przekazują 1% podatku na Kampanię Przeciw Homofobii. Dołącz do nas! Przekaż 1% na KPH – www.1procent.kph.org.pl

Foto happening „Popieram związki” – 11 lutego (sobota), 12:00 – 14:00, Plac Zamkowy w Warszawie (Kolumna Zygmunta)

Partnerzy happeningu: Queer.pl i Replika

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?