Wesprzyj KPH

  Trzeba przekazywać uczniom rzetelną wiedzę na temat orientacji seksualnych – mówi Agnieszka Turek z KPH „Gazecie”.

http://opole.gazeta.pl/opole/1,35086,7808296,Beda_uczyc__jak_mowic_o_homoseksualnosci.html

Będą uczyć, jak mówić o homoseksualności
 żbik 2010-04-23, ostatnia aktualizacja 2010-04-23 18:00:06.0

– Trzeba przekazywać uczniom rzetelną wiedzę na temat orientacji seksualnych – mówi Agnieszka Turek z Kampanii przeciwko Homofobii, która organizuje debatę o tym, jak uczyć o homoseksualności w polskiej szkole

– Naszym celem nie jest „promowanie” orientacji homoseksualnej, tylko edukowanie dotyczące tego, czym jest homoseksualizm, i uświadamianie innym, że osoby o takiej orientacji są wśród nas – mówi Turek, zaznaczając, że takie debaty odbyły się już w kilku miastach w Polsce, np. w Łodzi i Kielcach, ciesząc się ogromnym zainteresowaniem.

Opolska KPH liczy na to, że na spotkanie przyjdą przede wszystkim nauczyciele, którzy dostali zaproszenia w ub. tygodniu. – Homoseksualizm jest tematem tabu i wiele osób neguje potrzebę rozmawiania o tym w szkole. Z drugiej strony statystyki pokazują, że w 30-osobowej klasie jest przynajmniej jeden uczeń, który odkrywa u siebie skłonności homoseksualne. Nie wie jednak, z kim i w jaki sposób o tym porozmawiać. Obawia się presji czy agresji. Debata ma posłużyć wymianie myśli i doświadczeń w tym temacie – wyjaśnia Turek, podkreślając, że polskie szkoły tak dalece odcinają się od tematów homoseksualności, że np. omawiając twórczość homoseksualnych artystów – jak np. Konopnickiej czy Wilda – nie mówi się o tym, jakie mieli preferencje. – A to pomogłoby uczniom oswoić się z tym tematem i uświadomić im, że świat, w którym żyjemy, tworzony jest również przez osoby homoseksualne – zaznacza.

Debata odbędzie się we wtorek w antykwariacie Królikaczka przy pl. Kopernika 15 (tuż obok budynków uczelni i Centrum Handlowego „Solaris”) o godz. 18.30. Wezmą w niej udział Robert Biedroń, politolog, publicysta, członek zarządu KPH, oraz Marzanna Pogorzelska, anglistka z Kędzierzyna-Koźla i opiekunka szkolnego koła Amnesty International, uhonorowana Europejską Nagrodą Tolerancji.

Otworzy ją projekcja filmu „Twoja mama jest lesbijką”, przedstawiającego historię pastorki Jane Spahr, która opowiada o procesie akceptacji swojej homoseksualnej orientacji. Wstęp wolny.

żbik

Tekst pochodzi z portalu Gazeta.pl – www.gazeta.pl © Agora SA

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?