Festiwal Równych Praw 2014
4-12 października 2014, Wrocław
Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny z wyjątkiem imprezy pomarszowej (bilet 5zł).
Na niektóre formy obowiązują zapisy mailowe.
Zapraszamy!
Program festiwalu
4 października (sobota)
11:00-17:00 – Warsztat antydyskryminacyjny, prowadzenie Katarzyna Ujek, Centrum Praw Kobiet (ul. Ruska 46)
Warsztat skierowany jest do osób zainteresowanych problematyką równości płci, praw człowieka, przeciwdziałania dyskryminacji. To doskonała okazja do popracowania w przyjaznej atmosferze nad własnymi wyobrażeniami i przekonaniami na temat kobiet i mężczyzn, kobiecości i męskości, grup społecznie wykluczonych. Nauczymy się także jak rozpoznawać źródła i formy dyskryminacji w życiu społecznym i jak na nie reagować.
Liczba miejsc ograniczona – do 12 osób. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: kontakt@kulturarownosci.org
18:00 – Malowanie transparentów na Marsz Równości, miejsce zostanie podane na FB
Zapraszamy na wspólne malowanie haseł, z którymi 11 października przemaszerujemy ulicami miasta. Zapewniamy farby, kijki, kartony. Potrzebne są jedynie wygodne ubrania robocze i entuzjazm!
5 października (niedziela)
17.00-20:00 – „Drżąc przed Bogiem” pokaz filmu oraz dyskusja „Mniejszość w mniejszości” z Rabinem Wrocławia Tysonem Herbergerem, klub Włodkowica 21 (ul. Włodkowica 21).
W powszechnym mniemaniu judaizm nieprzychylnie odnosi się do homoseksualizmu. Seks pomiędzy dwoma mężczyznami uznawany jest przez Torę za obrzydliwość. Pomimo tego w społeczności żydowskiej znajdziemy gejów i lesbijki, którzy próbują pogodzić swoją orientację seksualną z wymogami wiary. Jak sobie radzą? Na to pytanie stara się odpowiedzieć dokument ”Drżąc przed Bogiem”. Po jego obejrzeniu rabin Wrocławia i Dolnego Śląska Tyson Herberger opowie o stosunku judaizmu ortodoksyjnego do homoseksualizmu i odpowie na pytania.
6 października (poniedziałek)
18:00 – Gra miejska „Wrocław-queerstoria miasta”. Tego jeszcze nie było!
Czy wiesz jak żyły lesbijki, geje, osoby trans we Wrocławiu 50 lat temu? W jaki sposób się poznawali, jak spędzali czas, gdzie się spotykali? Czy wiesz, jak wygląda życie osób LGBTQ dziś? W trakcie gry odkryjesz unikatowe miejsca i poznasz wybitne osobowości w świecie nauki, kultury, literatury i teatru – queerowe persony Wrocławia. Na zwycięzców czekają nagrody!
Zapraszamy do zgłaszania drużyn (max 4 osoby) do 3 października na adres: kontakt@kulturarownosci.org (nazwa drużyny i dane kontaktowe). W zamian otrzymacie instrukcję i wskazówki do gry.
7 października (wtorek)
17:00 – 20:00 – warsztat „Akcja-reakcja. Jak reagować na przemoc motywowaną uprzedzeniami”, prowadzenie Katarzyna Pawlik, EkoCentrum (Św. Wincentego 25A).
Stowarzyszenie NOMADA zaprasza na warsztaty, podczas których uczestnicy i uczestniczki dowiedzą się, czym jest przemoc motywowana uprzedzeniami, jakie najczęściej przybiera formy oraz kto i gdzie jej doświadcza. Będziemy pracować również nad skutecznymi sposobami reagowania w sytuacjach, gdy jesteśmy świadkami przemocy motywowanej uprzedzeniami lub gdy sami jej doświadczamy. Na warsztat zapraszamy wszystkie osoby, które mają dość rasistowskich, homofobicznych i ksenofobicznych postaw. Zapraszamy również tych, którzy chcą zacząć aktywnie przeciwdziałać przemocy motywowanej uprzedzeniami.
Zgłoszenia prosimy nadsyłać na: sukurs@nomada.info.pl do 6 października do godz. 16:00.
Warsztat odbędzie się w ramach projektu: „Sukurs przeciwko przemocy motywowanej uprzedzeniami” realizowanego w ramach programu „Obywatele dla demokracji” finansowanego z Funduszy EOG.
8 października (środa)
17:00 – 18.30 – „Rodziny z wyboru w Polsce” spotkanie z Martą Abramowicz, miejsce: informacje na www.kulturarownosci.org
Zapraszamy na prezentację wyników pierwszego w Polsce kompleksowego projektu badawczego Instytutu Psychologii PAN o rodzinach nieheteronormatywnych. W Polsce żyje ponad dwa miliony osób nieheteroseksualnych (lesbijek, gejów, osób transpłciowych biseksualnych). Wiele spośród nich wychowuje też dzieci. To właśnie te rodziny nazywa się „rodzinami z wyboru”. Tworzone są one często bez społecznego i prawnego wsparcia. O rodzinach tych wciąż w Polsce niewiele wiadomo, gdyż nie prowadzono dotychczas szeroko zakrojonych badań na ten temat. W trakcie spotkania przedstawiony zostanie raport przygotowany na podstawie badań ilościowych prowadzonych w ramach projektu „Rodziny z wyboru w Polsce. Życie rodzinne osób nieheteroseksualnych”. Raport opracowany został przez dr hab. Joannę Mizielińską, Martę Abramowicz oraz Agatę Stasińską. Po prezentacji wyników będzie okazja do rozmowy z Martą Abramowicz o dalszych etapach badania.
Więcej informacji o projekcie na stronie: www.rodzinyzwyboru.pl
9 października (czwartek)
Warsztaty street-artowe część I, prowadzenie Darek Paczkowski i Tomek Piątek z Fundacji Klamra, miejsce zostanie podane na FB i stronie www.kulturarownosci.org
Warsztaty streetartowe prowadzone w ramach kampanii społecznej „Mow@ Miłości„. Część I to otwarte spotkanie wprowadzające do zagadnienia przeciwdziałania mowie nienawiści w Internecie (zagrożenia, praktyczne przykłady działań), część II – wspólne, społecznościowe tworzenie muralu w przestrzeni Wrocławia. „Mow@ Miłości” to kampania społeczna podnosząca kwestię zagrożenia mową nienawiści różnych grup, m.in. mniejszości etnicznych, narodowych, religijnych, seksualnych, osób z niepełnosprawnościami poprzez tworzenie murali w przestrzeni publicznej i promowanie działania w internecie. Kampania zrealizowana będzie co najmniej w 10 miastach w Polsce w ramach Koalicji Przeciw Nienawiści oraz Europejskiej Kampanii Bez Nienawiści Rady Europy: www.beznienawisci.pl Projekt jest finansowany z Funduszy EOG. Zapraszamy!
Więcej informacji o akcji na: www.klamra.org
18:00 – 21:00 – spotkanie warsztatowe „Wspólnie czyli z kim? Queerowa perspektywa jako alternatywna strategia polityczna”, prowadzenie kolektyw Q Alternatywie, Tajne komplety (Przejście Garncarskie 2)
My, czyli kto? Kim jesteśmy? O co walczymy? Gdzie kończą się nasze sprawy, a zaczynają sprawy, które nas nie obchodzą? Czy tzw. środowisko LGBTQ walczy tylko o prawa związane ze sferą seksualności? Co to jest solidarność społeczna i czy oczekując wsparcia dla swoich inicjatyw, nie powinniśmy również udzielać go innym? Chcemy być dołączeni do „normalnych”, czy stajemy po stronie wykluczonych? Na te i inne pytania spróbujemy wspólnie odpowiedzieć w ramach spotkania wokół queerowej perspektywy politycznej.
10 października (piątek)
Warsztaty street-artowe część II (wspólne stworzenie muralu) – prowadzenie Fundacja Klamra, czas: według ustaleń grupy
18:00 – Wernisaż wystawy fotograficznej Anny Smarzyńskiej „5 lat maszerowania”, Coffee Planet (Rynek 7)
Zapraszamy na wystawę dokumentującą wrocławskie Marsze Równości. Anna Smarzyńska, fotografka i aktywistka, autorka wystawy „Równi w Europie: Tak, chcemy” (2010), poprzez cykl zdjęć chce postawić pytania: co dało nam 5 lat manifestacji? Czy wpisaliśmy się w tradycję wrocławskiej jesieni? Ile z naszych corocznych postulatów jest niestety wciąż aktualnych? Czy widać zmianę w Polsce, czy można ją zobaczyć poprzez fotografie, a jeśli tak – czy jest to zmiana na lepsze czy na gorsze? Bez względu na odpowiedzi, przez wszystkie prace przebija główna myśl: „Jesteśmy tu! Przyzwyczajcie się!”
18:30 – pokaz filmu „Zobaczcie nas! Parady i polityka”, Coffee Planet (Rynek 7)
Kanadyjski film dokumentalny z 2009 roku ukazujący sytuację w krajach, gdzie rażąco łamane są prawa osób LGBT, m.in. także i w Polsce. W Kanadzie parady organizowane przez organizacje LGBT przestały mieć silny wydźwięk polityczny. Są to obecnie festiwale radości, wolności, muzyki i tańca. Twórcy filmu zadają głośno pytanie, czy zachodni działacze LGBT nie powinni bardziej zaangażować się w walkę na rzecz równouprawnienia w krajach, w których państwo nie poczuwa się do ochrony mniejszości przed przemocą i dyskryminacją. W filmie zawarte są obszerne fragmenty zarejestrowane na paradach i manifestacjach ruchów LGBT – także w Polsce. Widać w nich brutalne incydenty z udziałem policji i zwolenników radykalnych organizacji prawicowych. Film daje jednak nadzieję i pokazuje, jak duża siła leży we wspólnych wystąpieniach. Stara się pokazać, o co tak naprawdę chodzi w masowej manifestacji. Pozwala głębiej zrozumieć idee, jakimi kierują się działacze i aktywiści na rzecz równouprawnienia. Film był pokazywany na ponad czterdziestu festiwalach filmowych na całym świecie i jest laureatem aż dziesięciu nagród za najlepszy dokument.
11 października (sobota)
14:00 – 16:30 – VI WROCŁAWSKI MARSZ RÓWNOŚCI, start pod pomnikiem Chrobrego przy ul. Świdnickiej
17:00 – 19:00 – debata „Po co nam te marsze?”, prowadzenie dr Dorota Majka Rostek, Coffee Planet (Rynek 7)
Głównym pos¬tu¬latem pier¬wszego wrocławskiego Marszu Równości było wprowadze¬nie Ustawy o Związkach Part¬ner¬s¬kich. Od tego czasu minęło 6 lat, a powyższy pos¬tu¬lat jest nadal aktualny. Czy organizacja manifestacji ulicznych coś zmienia, czy jest to mało skuteczna forma działania? Jaka formuła protestu najbardziej się sprawdza? Z jakimi problemami borykają się aktywistki i aktywiści organizujący Marsze Równości w innych miastach Polski. Jak ważna jest samoorganizacja środowiska LGBTIQ w przeciwdziałaniu homofobii? Na te i inne pytania będziemy starali się odpowiedzieć wspólnie zaraz po zakończeniu tegorocznego marszu. W dyskusji uczestniczyć będą osoby organizujące Marsze Równości we Wrocławiu, Łodzi, Krakowie i Poznaniu, m.in. Agata Teutsch, Damian Graczyk, Anna Smarzyńska, Jakub Stachowiak.
Do udziału w dyskusji zapraszamy szczególnie osoby uczestniczące VI Marszu Równości, aby podzieliły się swoim refleksjami i spostrzeżeniami dotyczącymi organizacji manifestacji.
21:00 – IMPREZA POMARSZOWA, Coming Out Day Afterparty, Coffee Planet (Rynek 7)
W nastrojach pomarszowych świętujemy Coming Out Day, bawiąc się wspólnie na imprezie, gdzie nietypowy występ przygotował nasz gość specjalny – pierwsza polska performerka burleski Betty Q!!! Kto jeszcze nie widział pionierki tego niezwykłego gatunku niech przybywa! Po występach szalone tańce do białego rana, na parkiecie dopieszczać nas będzie wyśmienita queerowa muzyka.
Pod flagą tęczową tego dnia nie może nikogo zabraknąć!
12 października (niedziela)
12:00 – 14:00 – Wspólne śniadanie festiwalowe, Włodkowica 21 (Włodkowica 21)
Jak co roku zapraszamy na wspólne leniwe śniadanie, podczas którego w miłej niedzielnej atmosferze będziemy mieli okazję wymienić się spostrzeżeniami dotyczącymi marszu, dokończyć dyskusje rozpoczęte podczas spotkań festiwalowych oraz podzielić przepisami na wegańskie przekąski i ulepszanie świata. Śniadanie jako forma podziękowania wszystkim osobom wspierającym Marsz Równości i Festiwal Równych Praw, jest bezpłatne i całkowicie wegańskie. Łasuchy mile widziane.
14:00 – 16:30 – „Niewidoczne albo skandaliczne, czyli: kiedy lesbijka staje się wrogiem państwa i społeczeństwa? Na przykładzie spraw Sadowskiej i innych”, spotkanie z Agnieszką Weseli Furją, Włodkowica 21 (Włodkowica 21)
Zofia Sadowska była lekarką, działaczką feministyczną i społeczną. Pod koniec 1923 została oskarżona przez warszawską prasę brukową o uwodzenie pacjentek, o organizowanie orgii lesbijskich z elementami sadystycznymi, o prowadzenie lesbijskiego domu publicznego oraz podawanie kobietom narkotyków w celu ich uzależnienia od siebie. Procesy o zniesławienie, jakie wytoczyła redaktorom dwóch gazet i prywatnemu detektywowi, wzbudziły ogromne zainteresowanie również poza stolicą. Głównymi tematami na sali sądowej były orientacja psychoseksualna oraz styl życia oskarżycielki. „Sprawy Sadowskiej” to pierwszy w Polsce przypadek rozgłosu wokół kobiecej nieheteroseksualności, po raz pierwszy „lesbijka” – tak właśnie nazwana – pojawiła się, doskonale widoczna, w sferze publicznej. Mówienie o tym temacie było możliwe na tle przemian związanych z I wojną światową oraz między innymi dlatego, że Sadowska, ze swoją męską stylizacją, z „męskim” zawodem i ze swoimi jawnymi „praktykami”, jak je określano, przekraczała granice tego, co dopuszczalne, i nazbyt rzucała się w oczy, inaczej niż pisarki, malarki, działaczki, które wiązały swoje życie z kobietami w XIX i w początkach XX wieku.
Podczas spotkania Agnieszka Weseli Furja podzieli się materiałami zebranymi dla celów powstającej właśnie książki oraz mnóstwem przemyśleń, a w zamian poprosi o Wasze refleksje.
Autorka zaprasza na www.sprawysadowskiej.pl.
17:00 – 20:00 – „Dobra/zła decyzja – coming out w dobrym stylu”, spotkanie z dr Agatą Loewe
Z okazji Międzynarodowego Dnia Coming Out’u przyjrzymy się współczesnym trendom ujawniania swojej orientacji seksualnej. Czy i w jakich okolicznościach warto dzielić się informacjami o sobie i jakie może to mieć konsekwencje dla naszego życia. Na spotkanie z dr Agatą Loewe specjalizującą się w badaniach nad płcią, orientacją seksualną, preferencjami seksualnymi i identyfikacjami płciowymi oraz alternatywnymi stylami życia, założycielką Instytutu Pozytywnej Seksualności zapraszamy szczególnie osoby, które są przed lub w trakcie decydowania o tym „komu powiedzieć” oraz dla ich bliskich.
Szczegółowy program na www.kulturarownosci.org Szukaj też wydarzeń na FB
Tagi
Zobacz również
Ostatnio dodane
-
11.09.2024
Już jutro transmisja live Gali Koron Równości 2024!
-
10.09.2024
Nowy rok szkolny – nowa nagonka. Interweniujemy w sprawie poradnika dla szkół Ordo Iuris
-
27.08.2024
Wybierz, kto otrzyma tegoroczne Korony Równości!
-
27.08.2024
Znamy wyniki Funduszu “Wspólnymi siłami budujemy równość” – kto otrzyma grant?
-
13.08.2024
Przyczyń się do wprowadzenia związków partnerskich w Polsce – dołącz do Akademii Rzecznictwa Politycznego
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.