Wesprzyj KPH

Wróć

Oświadczenie: Organizacje pozarządowe przeciwko wystąpieniu Gerarda van den Aardwega na Kongresie Społecznym ESK

Oświadczenie ws. wystąpienia Gerarda van den Aardwega na Kongresie Społecznym ESK we Wrocławiu

W dniach 25-27 listopada 2016 r odbędzie się we Wrocławiu Kongres Społeczny organizowany w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Wśród prelegentów zaproszonych do udziału w kongresie znalazł się Gerard van den Aardweg – holenderski psycholog i psychoterapeuta propagujący leczenie homoseksualności.

Podpisane poniżej organizacje zajmujące się działaniem na rzecz osób LGBTQ (lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe i queer) wyrażają zaniepokojenie faktem, iż instytucje publiczne, takie jak Narodowe Centrum Kultury i Biuro Festiwalowe Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu, zapraszają do udziału w debacie eksperckiej osobę głoszącą treści niezgodne ze współczesnym stanem wiedzy psychologicznej, seksuologicznej i psychiatrycznej.

W  stanowisku Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, popieranego przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne i Polskie Towarzystwo Psychiatryczne czytamy m.in.:” Kształtowanie się orientacji seksualnej jest procesem złożonym, pozostającym pod wpływem wielu czynników, wśród których znaczącą rolę odgrywają uwarunkowania biologiczne. Orientacja seksualna nie podlega możliwości dowolnego kształtowania zgodnie z kulturowo – społecznymi oczekiwaniami, nie jest kwestią wyboru lub mody. Podobnie jak osoby heteroseksualne, osoby homoseksualne mają prawo do korzystania z usług medycznych i psychologicznych, jednak wskazaniem do leczenia w żadnym razie nie powinna być orientacja seksualna tych osób. Propagowanie terapii polegających na korekcie, konwersji czy reparacji orientacji homo- czy biseksualnej w kierunku wyłącznie heteroseksualnej jest niezgodne ze współczesną wiedzą na temat seksualności człowieka i może zaowocować poważnymi niekorzystnymi skutkami psychologicznymi dla osób poddawanych tego typu oddziaływaniom”.

Zdecydowanie sprzeciwiamy się powielaniu przez polityków i publicystów opinii na temat osób homoseksualnych nie znajdujących poparcia we współczesnych badaniach, a także wyrażamy głęboki niepokój o społeczne konsekwencje tego rodzaju działań. Zwracamy uwagę, że reprodukowanie uprzedzeń wobec tych osób może skutkować pogorszeniem jakości psychicznego i fizycznego funkcjonowania znaczącej części społeczeństwa (przykładem mogą być próby samobójcze osób prześladowanych na tle homofobicznym).”

Wystąpienie Gerarda van den Aardwega w roli eksperta na Kongresie Kultury będzie miało nie tylko szkodliwe dla społeczności LGBTQ w Polsce, ale też wystawi świadectwo władzom Wrocławia, Europejskiej Stolicy Kultury 2016, jako uprzedzeniowego zaścianka, a nie „Miasta Spotkań”.

Apelujemy do organizatorów wydarzenia o odwołanie występu Gerarda van den Aardwega, a innych prelegentów i prelegentki zachęcamy do wycofania swojego udziału w Kongresie Społecznym w sytuacji zignorowania naszego apelu.

Grupa Polskich Chrześcijan LGBTQ – Wiara i Tęcza

Fundacja Replika

Fundacja Trans-Fuzja

Fundacja Równość.org.pl

Fundacja Wolontariat Równości / Parada Równości

Kampania Przeciw Homofobii

Lambda Warszawa

Stowarzyszenie Kultura Równości

Prowincja Równości – Świętokrzyska Inicjatywa LGBTiP

Stowarzyszenia bez!miar

Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza

Stowarzyszenie Queerowy Maj

Stowarzyszenie Tęczówka

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?