Wesprzyj KPH

22 maja, w dzień urodzin amerykańskiego polityka Harvey’a Milka Kampania Przeciw Homofobii oddział Trójmiasto, Klub Krytyki Politycznej w Gdańsku ii Sopocka Scena Off de BICZ zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego „Czasy Harveya Milka”.

W programie:

– Wprowadzenie „Aktywizm LGBTQ” Anna Urbańczyk Kampania Przeciw Homofobii Trójmiasto,

– Pokaz filmu „Czasy Harveya Milka” (90 minut),

– Dyskusja z udziałem organizatorów i publiczności.

Wstęp wolny!

 

„Czasy Harveya Milka” (“The Times of Harvey Milk”) w reżyserii Roba Epsteina, laureata Oscara z 1985 roku, w Polsce nigdy nie trafił do dystrybucji.

Jeszcze kilka miesięcy temu, zapraszając na seans tego dokumentu,musielibyśmy zacząć od przedstawienia tytułowej postaci. Dziś, po premierze i entuzjastycznym przyjęciu obrazu Gusa Van Santa z Seanem Pennem w roli głównej, trudno chyba znaleźć osobę, która nie wie, kim był Milk. Jednak dokument Epsteina przynosi dużo więcej informacji niż fabuła van Santa i to zarówno o czasach Harveya Milka – radnego San Francisco, pierwszego otwarcie homoseksualnego polityka na świecie – jak i czasach bezpośrednio po jego śmierci w 1978 r.

 

Harvey Bernard Milk (ur. 22 maja 1930 w Woodmere, zm. 27 listopada 1978 w San Francisco) – amerykański polityk, który jako pierwszy otwarcie przyznał się do swojej homoseksualnej orientacji, wybrany do Rady Miasta San Francisco. W 1972 r. Milk przeprowadził się z Nowego Jorku do San Francisco, do dzielnicy Castro. Wykorzystując rosnące polityczne i ekonomiczne zaangażowanie dzielnicy, próbował trzykrotnie, bez sukcesu, startować w wyborach do Rady Miasta San Francisco. Dopiero w 1977 r. jego ogromna, dobrze zorganizowana kampania wyborcza pozwoliła mu na zdobycie miejsca w Radzie Miasta.

Milk piastował swoje stanowisko przez 11 miesięcy, podczas których z jego inicjatywy podjęto uchwały zakazujące dyskryminacji gejów i lesbijek w San Francisco. 27 listopada 1978 r. Harvey Milk i burmistrz miasta George Moscone zostali zastrzeleni przez innego członka Rady Miasta San Francisco, Dana White’a. White zrezygnował ze swojego urzędu ze względów ekonomicznych, jednakże później chciał wycofać swoją rezygnację, na co nie zgadzał się burmistrz George Moscone, a Milk popierał decyzję prezydenta miasta. Pomimo krótkiej politycznej kariery Harvey Milk stał się ikoną w San Francisco.

 

ZAPRASZAMY!

22 maja (piątek), godz. 19:00

Sopocka Scena Off de BICZ

Aleja Mamuszki 2, Sopot

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?