Wesprzyj KPH

Wróć

Dyskryminujące przepisy podatkowe dla par jednopłciowych. Apel do Ministra Finansów i Ministry ds. Równości

Historia miłości pani Kamili i pani Judyty to zaangażowanie i wytrwałość, trwająca prawie dwie dekady. Ich podróż była naznaczona wspólnie zbudowanym domem i umowami prawnymi umacniającymi ich partnerstwo. Znając polskie realia, skrupulatnie zaplanowały przyszłość za pomocą testamentów i pełnomocnictw. Niestety, to nie wystarczyło. 

Tragicznie, podczas urodzinowej podróży do Niemiec w maju 2023 r., życie pani Judyty zostało przerwane przez wypadek. Gdy pani Kamila zmagała się z żałobą, musiała zmierzyć się z kolejnym trudem – dyskryminującym charakterem przepisów dotyczących podatku od spadków. Pomimo głębokiej więzi i zobowiązań prawnych, pani Kamila została objęta najwyższą stawką podatku od spadków ze względu na zaliczenie jej do III grupy – przeznaczonej dla osób obcych. Teraz, jako spadkobierczyni, została zmuszona do zapłacenia wygórowanej kwoty za odziedziczony majątek. 

Ta historia rzuca światło na kwestię systemową: potrzebę reformy przepisów podatkowych w celu uznania i ochrony praw długoterminowych związków par jednopłciowych. Dlatego czekając na ustawę o związkach partnerskich, wzywamy Ministra Finansów do podjęcia działań, które zwolnią pary tej samej płci od zapłaty podatku od spadków i darowizn.

Razem z innymi fundacjami równościowymi podpisaliśmy listy Stowarzyszenia Lambda Warszawa kierowane do Ministra Finansów Andrzeja Domańskiego i Ministry ds. Równości Katarzyny Kotuli. Apelujemy w nich o przeciwdziałanie dyskryminacji i wykonanie wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

 

Zapoznaj się z treścią obu listów.

 

Stańmy razem, aby zakwestionować dyskryminujące przepisy podatkowe i zapewnić, że każda osoba, niezależnie od statusu związku, jest traktowana sprawiedliwie i godnie w świetle prawa.


Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?