Debata w Europarlamencie i 130,000 podpisów przeciwko homofobii w Polsce
Podpisy sprzeciwu wobec samorządowych uchwał anty-LGBT zebrane przez All Out i We Move we współpracy z KPH i Lambdą Warszawa, zostały wczoraj dostarczone równolegle do polskiego i europejskiego parlamentu. Krzysztofowi Śmiszkowi – przewodniczącemu Parlamentarnego Zespołu do Spraw Równouprawnienia Społeczności LGBT+ oraz Helenie Dalli – Komisarz ds. Równości w Parlamencie Europejskim.
Debata w Europarlamencie
Po przekazaniu przez Mirkę Makuchowską z zespołu politycznego KPH podpisów wsparcia społeczności LGBT w Polsce na ręce europosłanek Malin Bjork i Terry Reintke odbyła się w Europarlamencie debata na temat homofobicznych ataków w Polsce i „stref wolnych od LGBT”. W rozmowach z europosłami brał też udział Kamil Maczuga, który zainicjował pracę nad rezolucją oraz Jakub Gawron, organizator Marszu Równości w Rzeszowie i autor monitoringu uchwał anty-LGBT w Polsce. Parlament zdecydował, że w grudniu będzie pracował nad rezolucją potępiającą homofobię w Polsce i innych krajach UE.
Fundusze Strukturalne pod znakiem zapytania
Debatę zaczęła Cecilia Malmstroem, przedstawicielka Komisji Europejskiej, która wyraziła zaniepokojenie dyskryminacją i przemocą wobec osób LGBT w Polsce oraz zapowiedziała analizę prawną zgodności uchwał anty-LGBT z prawem europejskim w kontekście funduszy strukturalnych UE.
To bardzo silny sygnał i ostrzeżenie wysłane do polskich władz. UE opiera się na wartościach takich jak solidarność i poszanowanie praw człowieka. Uchwały anty lgbt są pogwałceniem tych wartości dlatego Komisja ma wątpliwości jak wydawane są środki z funduszy UE w miejscach gdzie takie uchwały zostały uchwalone.
Mocny głos solidarności polskich europosłów
W trakcie debaty głos zabrali również polscy Europesłowie. Magdalena Adamowicz skrytykowała polskie władze, za nakręcanie spirali nienawiści wobec osób LGBT:
Wymyślono sobie nowego wroga. Nazwano go ideologią LGBT. Tylko, że czegoś takiego nie ma. Ci ludzie próbują nam wmówić, że homoseksualizm jest zaraźliwy.
Adamowicz powiedziała też, że w Polsce 70 procent nastolatków o orientacji homoseksualnej ma myśli samobójcze, a połowa – objawy depresji. Natomiast posłanka Terry Reintke z partii Zielonych zaprezentowała mapę Polski z wyszczególnionymi regionami „wolnymi od LGBT”:
Nie możemy tego dłużej tolerować. Ta sprawa powinna zostać dołączona do artykułu 7 procedury przeciwko Polsce
Solidarność naszą bronią
Oprócz zbiórki podpisów, We Move zorganizowało zbiórkę pieniężną, w ramach której można było zafundować umieszczenie plakatu akcji „Głosuję na Miłość” w mniejszych miejscowościach, w których zostały przyjęte uchwały anty-LGBT. Ponad 2500 plakatów z hasłem „Głosuj na miłość, by każdy w Polsce czuł się jak u siebie” zostały powieszone w woj. łódzkim, małopolskim, podlaskim, lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim.
Wciąż możesz się włączyć
- Petycję AllOut znajdziesz tu: https://action.allout.org/en/a/poland/
- Petycję WeMove znajdziesz tu: https://act.wemove.eu/campaigns/lgbtPL-int-en
Tagi
Zobacz również
Ostatnio dodane
-
07.11.2024
Sąd Najwyższy miał rozstrzygnąć o procedurze uzgodnienia płci – na uchwałę poczekamy do marca 2025
-
06.11.2024
Queerowe kino KPH – listopadowy seans filmowy
-
06.11.2024
Fundusz „Wspólnymi siłami budujemy równość”: Pierwsze spotkanie w ramach projektu QueerArt
-
04.11.2024
Brak tożsamości płciowej w październikowym projekcie nowelizacji Kodeksu karnego – KPH składa uwagi
-
28.10.2024
Wszystko, co chcesz wiedzieć o ustawie o związkach partnerskich – transmisja live
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.