Wesprzyj KPH

Od kwietnia br. KPH realizuje projekt „Berlin – Yogyakarta”, który obejmie wędrowną wystawę, projekcje filmowe oraz warsztaty antydyskryminacyjne.

„W tytule umieściliśmy nazwy dwóch miast na dwóch kontynentach – tak więc proponujemy swego rodzaju podróż – również w czasie” – mówi Katarzyna Remin, koordynatorka projektu.

Powstały pod koniec XIX wieku w Berlinie, Komitet Naukowo Humanitarny – pierwsza w świecie organizacja na rzecz praw obywatelskich osób homoseksualnych – jest dla nas początkiem podróży. Yogyakarta to miasto w Indonezji, gdzie w 2006 r. Międzynarodowa Komisja Prawników opublikowała w formie deklaracji tzw. Zasady Yogyakarty  – międzynarodowe standardy praw człowieka i ich zastosowanie w stosunku do orientacji seksualnej oraz tożsamości płciowej. Przygotowywana przez KPH wystawa przybliży widzom wybrane z niej zasady.

„Jako skrajny przykład łamania praw osób LGBT nasza wystawa pokaże rozmiar zbrodni popełnionych przez totalitarny reżim hitlerowski na osobach homoseksualnych. Byli oni jedną z kategorii więźniów obozów koncentracyjnych, nosili na obozowych pasiakach różowe trójkąty i podlegali ścisłej izolacji wewnątrz odciętej od świata obozowej rzeczywistości. W wielu krajach Europy Zachodniej powstały poświęcone im miejsca pamięci. Pragniemy stworzyć dla nich miejsce w polskiej świadomości publicznej” – mówi Remin.

Zasady Yogyakarty zostaną opublikowane w polskim tłumaczeniu we współpracy z poznańskim Centrum Praw Człowieka Instytutu Nauk Prawnych PAN, którego dyrektor, prof. Roman Wieruszewski jest jednym z sygnatariuszy deklaracji. Z tej okazji odbędzie się w Warszawie konferencja z jego udziałem. Wystawa i imprezy towarzyszące trafią począwszy od października 2009 r. do Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Lublina.

Partnerem projektu jest także Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego.

Projekt finansowany jest ze środków Stiftung Erinnerung, Verantwortung, Zukunft (Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość) z Niemiec.

WSTĘP NA WSZYSTKIE IMPREZY WOLNY

Projekt „Berlin-Yogyakarta realizowany jest przez Stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii przy finansowym wsparciu Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” (EVZ)
Więcej informacji:
Katarzyna Remin
koordynatorka projektu
kremin@kph.org.pl
tel.+48 22 423 64 38

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?