Wesprzyj KPH

KPH i Galeria Miejska Arsenał zapraszają na wystawę Berlin-Yogyakarta poświęconą historii prześladowań osób nieheteroseksualnych. 

Berlin-Yogyakarta
Wystawy Poznań – Galeria Miejska Arsenał
Wernisaż wystawy w piątek 19 listopada 2010, godz. 18 – 20
Wystawa trwa do 25 listopada 2010

Wystawa oraz pokaz filmów, projekt Kampanii Przeciw Homofobii we współpracy z Poznańskim Centrum Praw Człowieka INP PAN. Wystawa Berlin-Yogyakarta przypomina o historii prześladowań osób nieheteroseksualnych przez nazistów, podczas ich panowania w Europie jak również o fakcie, że prawa człowieka są niezbywalną własnością wszystkich ludzi, również lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transgenderowych.  Refleksja nad tragedią II wojny światowej skutkowała wydaniem szeregu dokumentów, podkreślających znaczenie praw człowieka i obywatela, w tym Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ oraz tzw. Zasad Yogyakarty. Zasady zostały opublikowane w 2006 roku w formie deklaracji w indonezyjskim mieście Yogyakarta przez Międzynarodową Komisję Prawników. Deklaracja zawiera międzynarodowe standardy stosowania praw człowieka w odniesieniu do orientacji seksualnej oraz tożsamości płciowej. W 70 lat po wybuchu II wojny światowej Kampania Przeciw Homofobii przypomina o zbrodniach, do których w skrajnych warunkach dyktatury doprowadziła homofobia właśnie oraz przeciwstawia im współczesne, międzynarodowe standardy praw człowieka. Na tytuł wystawy składają się nazwy dwóch miast z różnych kręgów kulturowych, co podkreśla globalną skalę zarówno zjawiska wykluczania, jak i obowiązywania praw człowieka. Z nazwą Yogyakarty łączy się aktualna część wystawy, Berlinowi przypisana jest jej część historyczna, w której nakreślono początki i osiągnięcia ruchu na rzecz emancypacji osób nieheteroseksualnych oraz przedstawiono historię ich prześladowań  w faszystowskich Niemczech.

Więcej informacji:

http://poland-art.com/index.php/wystawy/poznan/galeria-miejska-arsenal/4148-berlin-yogyakarta

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?