Wesprzyj KPH

Kampania Przeciw Homofobii oddział Lublin, w ramach projektu Berlin-Yogyakarta, zaprasza do Akademickiego Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka (ul. Radziszewskiego 16 w Lublinie) na wystawę i projekcje filmowe w dniach 16 listopada – 3 grudnia 2009.

O projekcie Berlin-Yogyakarta więcej na stronie www.kph.org.pl/pl/edukacja/berlin-yogyakarta.

PROJEKCJE FILMOWE

Na projekcje zapraszamy do kina studyjnego Chatka Żaka, ul. Radziszewskiego 16 w Lublinie/

16 listopada o godz. 16.00 pokażemy film „Einstein seksu” (RFN 1999, 100 min., reż. Rosa von Praunheim)
film fabularny – historia życia Magnusa Hirschfelda, lekarza, seksuologa i światowego pioniera ruchu na rzecz równouprawnienia osób nieheteroseksualnych. Jednym z wątków jest historia związku M. Hirschfelda ze znacznie młodszym od niego Karlem Giese.

We wtorek, 17 listopada, godz. 16.00 zapraszamy na projekcję filmu „Inny od innych” (Niemcy 1919, 50 min., reż. Richard Oswald)
Film niemy, edukacyjny, pierwszy w historii kina film o tematyce homoseksualnej, zakazany przez cenzurę w 1920 i zachowany jedynie we fragmentach. Konsultantem scenariusza był Magnus Hirschfeld, którego zobaczyć można w roli lekarza, Karl Giese wcielił się w głównego bohatera, wirtuoza skrzypiec Paula Körnera w wieku młodzieńczym.  W roli głównej Conrad Veidt z „Gabinetu doktora Caligari”.  Historia miłości muzyka do swego ucznia i wszechobecnego wówczas szantażu osób homoseksualnych.

We środę, 18 listopada, godz. 16.00, pokażemy „Paragraf 175” (USA 2000, 80 min. reż. Rob Epstein i Jeffrey Friedman)
film dokumentalny, nagrodzony m.in. na Berlinale i Sundance Film Festival – przejmujące relacje homoseksualnych ofiar nazistowskiego terroru, w większości byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Narratorem filmu jest Rupert Everett.

WYSTAWA

Na otwarcie wystawy „Berlin – Yogyakarta” zapraszamy do Akademickiego Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka, ul. Radziszewskiego 16 w Lublinie w środę, 18 listopada, o godz. 18.00. Wystawę oglądać będzie można do 3 grudnia 2009.

Na tytuł wystawy składają się nazwy dwóch miast z różnych kręgów kulturowych, co podkreśla globalną skalę zarówno zjawiska wykluczania, jak i obowiązywania praw człowieka. Z nazwą Yogyakarty łączy się aktualny aspekt wystawy, Berlinowi przypisana jest jej część historyczna, w której nakreśliliśmy początki i osiągnięcia ruchu na rzecz emancypacji osób nieheteroseksualnych oraz przedstawiliśmy historię ich prześladowań przez nazistów.

W otwarciu wezmą udział Mieczysława Goś, Chatka Żaka; Katarzyna Remin, autorka wystawy; dr. T. Kitliński, autor książek i publikacji oraz Magda Łuczyn, koordynatorka KPH Lublin.


O projekcie Berlin-Yogyakarta więcej na stronie www.kph.org.pl/pl/edukacja/berlin-yogyakarta
WSTĘP NA WSZYSTKIE IMPREZY WOLNYProjekt „Berlin-Yogyakarta realizowany jest przez Stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii przy finansowym wsparciu Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” (EVZ)
Więcej informacji:
Katarzyna Remin
koordynatorka projektu
kremin@kph.org.pl
tel.+48 22 423 64 38

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?