Wesprzyj KPH

W Międzynarodowym Dniu Przeciw Homofobii IDAHO (International Day Against Homophobia) mamy przyjemność ogłosić iż polskim laureatem Nagrody Tolerancji 2011 został wybitny prawnik, dr Adam Bodnar.

Tegoroczny laureat nagrody, Adam Bodnar jest sekretarzem Zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, adiunktem w Zakładzie Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji UW, inicjuje działania prowadzące do systemowych zmian w przestrzeganiu praw człowieka. Konsekwentnie podejmuje tematykę ochrony praw osób LGBT w prawach człowieka w Polsce. Nie waha się, pomimo niesprzyjającego klimatu politycznego i społecznego publicznie bronić praw osób LGBT w mediach.

Sprawuje merytoryczny nadzór nad Programem Spraw Precedensowych w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, w ramach którego doprowadził do wyroku Trybunału w Strasburgu z 3 maja 2007 r., ws. Bączkowski i inni przeciwko Polsce, stwierdzającego niezgodność z Europejską Konwencją Praw Człowieka zakazu Parady równości w Warszawie w 2005 r. W 2005 r. wsparł również proces przeciwko b. poznańskim politykom PiS Przemysławowi Aleksandrowiczowi i Jackowi Tomczakowi, za porównanie orientacji seksualnej do pedofilii, nekrofilii i zoofilii. Proces znany pod nazwą „Nasza sprawa” zakończył się ugodą, w ramach której oskarżeni zobowiązali się do publicznych przeprosin.

Przyznanie Adamowi Bodnarowi Nagrody Tolerancji jest wyrazem uznania za całokształt jego działalności na rzecz lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transpłciowych (LGBT).

Nagroda Tolerancji od 2006 r. wręczana jest w Niemczech, Francji, Polsce i Hiszpanii osobom prywatnym oraz organizacjom w uznaniu ich działań antyhomofobicznych i przeciwstawiających się mowie nienawiści w Europie.

Polskimi laureatami i laureatkami nagrody zostali: Kazimierz Kutz (2006), Piotr Pacewicz (2007), Marzanna Pogorzelska (2008), prof. Zbigniew Hołda (2009), Izabela Jaruga – Nowacka (2010).

Polska Nagroda Tolerancji z przyznawana jest przez Stowarzyszenie Lambda Warszawa i Kampanię Przeciw Homofobii.

Kontakt:
Lambda Warszawa – Dorota Bregin, dbregin@lambdawarszawa.org
Kampania Przeciw Homofobii – Tomasz Szypuła, tszypula@kph.org.pl

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?