Wesprzyj KPH

KPH zakończyło zbieranie wniosków do funduszu regrantingowego, którego celem jest wzmocnienie potencjału lokalnych grup i organizacji działających na rzecz społeczności LGBT+. Znamy już wyniki i wiemy, kto otrzyma grant na swoje działania. 

W ramach programu grantowego “Wspólnymi siłami budujemy równość: wsparcie i rozwój dla lokalnych grup i organizacji LGBT+” (zobacz: Aplikuj do programu grantowego: “Wspólnymi siłami budujemy równość: wsparcie i rozwój dla lokalnych grup i organizacji LGBT+”) zostanie przekazane ponad 120 tys. zł na działania dotyczące wsparcia psychologicznego, edukacji czy kultury i integracji społecznej w małych miejscowościach i gminach w Polsce. 

W konkursie grantowym wzięło udział 40 organizacji i grup, z czego wyłoniliśmy 13, które otrzymają środki na swoje inicjatywy:

  1. 3MAMY! – Czy Ty wiesz jak ja się czuję? – cykl spotkań dla rodziców i opiekunów osób LGBT+ w Austerii Staniszów oraz młodzieży w Jeleniej Górze w celu stworzenia wspólnej platformy do wymiany doświadczeń i budowania relacji i nawiązywania nowych kontaktów.

  2. Akcja Grudziądz – Grudziądzki Weekend Równości – dwudniowe wydarzenie, które będzie składać się z szeregu paneli dyskusyjnych, warsztatów oraz spotkań skierowanych zarówno do osób LGBT+, ich rodzin, jak i szerokiej publiczności. Wydarzenie to zostanie zorganizowane w dogodnej lokalizacji w Grudziądzu, aby zapewnić łatwy dostęp wszystkim zainteresowanym, w tym będzie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową. 
  3. Fundacja COG – Grupa wsparcia – utworzenie formalnej, zamkniętej grupy wsparcia będącej dobrowolnym spotkaniem grupy młodych ludzi dzielących podobne problemy wynikające z utożsamianiem się ze społecznością LGBT+, pod okiem psychologów z dużym doświadczeniem klinicznym w pracy z młodzieżą oraz umiejętnością pracy z grupami społecznymi. 
  4. Fundacja CzuliMy – Przystanek Euforia – stworzenie w Olsztynie bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni dla osób transpłciowych i niebinarnych. Przystanek Euforia będzie miejscem, gdzie osoby doświadczające dysforii płciowej mogą bezpiecznie doświadczyć euforii płciowej, próbując różnych strojów, makijażu i fryzur zgodnie z ich tożsamością płciową, bez obawy o dyskryminację. 
  5. Grupa wsparcia osób LGBTQ+ i ich bliskich z terenu gmin Długołęka, Oleśnica i okolic – „Nie jesteś sam” – cykl spotkań w szkołach poświęcony stresowi mniejszościowemu wśród młodzieży oraz spotkań dla kadry pedagogicznej w zakresie dyskryminacji społeczności queerowej. 
  6. Kolektyw Obłęd – Queerowe Podkarpacie II to trzy inicjatywy adresujące problemy, z którymi borykają się osoby LGBT+ w Krośnie i okolicach. Kolektyw chce zadbać o reprezentację społeczności w przestrzeni miejskiej, zorganizować warsztaty edukacyjne dla psychologów szkolnych i nauczycieli oraz Tęczowy Piątek w lokalnym Centrum Młodzieży. 
  7. Kolektyw Tęcza nad Nysą – QueerArt – rozwój bezpiecznej przestrzeni dla osób LGBT+, zorganizowanie wydarzenia i cyklicznych spotkań z elementami artreterapii. 
  8. Równy Brzeg – Równym Krokiem – grupa wsparcia dla młodzieży LGBTQIA+w Kołobrzegu. 
  9. Stowarzyszenie „Myślmy” – Tęczowa dziupla – safe space, cykliczne spotkania i wyjazdy dla młodzieży LGBT+. 
  10. Stowarzyszenie Tychy Osiedle Q – Jesteśmy z Tych Queerowych – cykl warsztatów i prelekcji edukacyjnych, warsztaty integracyjne i działania kulturalne. 
  11. TęczArt – JESTEŚMY BARWAMI TĘCZY – cykl warsztatów dla społeczności LGBT+ (warsztaty z tworzenia i ozdabiania świątecznych pierników, ceramiki i szkliwienia, ozdabiania pisanek) oraz zorganizowanie urodzin TęczArtu. 
  12. Tęczowy Biłgoraj – Razem silniejsi – wsparcie biłgorajskich queerów – cykl warsztatów, w tym ze wzmacniania swoich granic i troski o siebie czy haftowania oraz spotkanie z okazji świąt wielkanocnych. W ramach projektu zapewnione będzie również wsparcie psychologiczne dla społeczności LGBT+. 
  13. URequal – Od dysforii do euforii: warsztaty dla osób nienormatywnych płciowo.

Dziękujemy wszystkim osobom uczestniczącym w Konkursie. Decyzja o tym, kto otrzyma grant, była niezwykle trudna. Poziom zgłoszeń, zaangażowanie, kreatywność oraz ogrom pomysłów i potrzeb sprawiły, że komisji bardzo trudno było wybrać projekty, które zostaną nagrodzone grantami. Wszystkie inicjatywy zasługują na realizację, dlatego trzymamy kciuki za grupy i organizacje, które tym razem nie otrzymały finansowania. Zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych i udziału w kolejnych konkursach grantowych. Jednocześnie gratulujemy zwycięskim grupom, będziemy informować o realizowanych przez nich projektach – komentuje Magdalena Więch, Koordynatorka ds. wsparcia ruchu LGBT+ w KPH.

Dziękujemy wszystkim osobom za zgłoszenia, a organizacjom grantobiorczym gratulujemy – nie możemy się doczekać efektów Waszej pracy!

Program grantowy “Wspólnymi siłami budujemy równość: wsparcie i rozwój dla lokalnych grup i organizacji LGBT+” KPH jest realizowany dzięki wsparciu ILGA Europe.

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?