Wesprzyj KPH

W Senacie odbyło się dziś wysłuchanie publiczne kandydatów i kandydatek na urząd sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Był to jeden z ostatnich etapów procedury wyboru sędziego z ramienia Polski.

O procedurze wyboru osób kandydujących na urząd sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Polska, jako jedna z 47 państw-stron Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, ma prawo do swojego przedstawiciela w ETPCz. Sędziowie są powoływani na jedną, 9-letnią kadencję i nie mogą być powołani na kolejną. Poprzedni sędzia, prof. dr hab. Krzysztof Wojtyczek, zakończył swoją kadencję 31 października 2021 roku. Od tego czasu Polska trzykrotnie bezskutecznie próbowała wybrać nowego sędziego, a kandydatury były odrzucane przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy.

W celu wyboru kandydata_tki na urząd sędziego ETPCz, Minister Spraw Zagranicznych powołał Zespół ds. wyłonienia kandydatów z ramienia Rzeczypospolitej Polskiej na urząd Sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Dokumenty nadesłane przez osoby zainteresowane zostały przeanalizowane pod względem formalnym, a następnie kandydaci i kandydatki odbyli_ły rozmowy z lektorami i Zespołem w celu weryfikacji znajomości języków urzędowych Rady Europy. Wyłoniono 26 osób (14 kobiet i 12 mężczyzn) po weryfikacji formalnej. W drodze głosowania Zespół wyłonił trzy osoby kandydujące na urząd sędziego ETPCz i trzy osoby “rezerwowe”.

4 lipca 2024 roku zakończył się etap opiniowania listy osób kandydujących przez Panel Doradczy Rady Europy ds. wyłonienia kandydatów na wybór na stanowisko sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. 29 lipca lista z nazwiskami osób kandydujących została przedstawiona Sekretarzyni Generalnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Dzisiejsze wysłuchanie publiczne kandydatów_tek w Senacie to jeden z ostatnich etapów procedury w Polsce.

Osobami kandydującymi z Polski na urząd sędziego ETPCz są: adw. dr Anna Adamska-Gallant, dr hab. Małgorzata Wąsek-Wiaderek oraz dr hab. Adam Wiśniewski.

KPH wzięło udział w dzisiejszym wysłuchaniu publicznym

KPH jest zaangażowane w wybór sędziego, dlatego dzisiaj pojawiłyśmy się na wysłuchaniu publicznym w Senacie oraz na etapie rozmów razem ze Stowarzyszeniem Miłość Nie Wyklucza, zaapelowali_łyśmy do osób kandydujących o ujawnienie się i nadesłanie odpowiedzi na pytania dotyczące równości małżeńskiej, granic wolności wypowiedzi, równouprawnienia osób transpłciowych oraz skutków grudniowego wyroku w sprawie Przybyszewska i in. przeciwko Polsce (patrz: Miłość Nie Wyklucza i KPH pytają osoby kandydujące do ETPCz o prawa osób LGBT+). Na apel odpowiedziała tylko jedna osoba. 

Podczas dzisiejszego wysłuchania publicznego,  osoby reprezentujące KPH (adw. Marcin Pawelec-Jakowiecki oraz Annamaria Linczowska), zadały pytania osobom kandydującym dotyczące m.in. dopuszczalności pozwów typu SLAPP (strategic lawsuits against public participation – strategiczne pozwy przeciwko partycypacji publicznej) i granic wolności słowa w kontekście przeciwdziałania mowie nienawiści na gruncie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i orzecznictwa ETPCz. 

Cieszymy się, że na spotkaniu padło dużo pytań i było obecnych tak wiele organizacji m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Wolne Sądy, Parlament Młodych, Wolność od Religii. 

KPH dba o to, aby prawa człowieka były respektowane, a Europejska Konwencja Praw Człowieka przestrzegana. Nie mamy wątpliwości, że prawa osób LGBT+ są nierozerwalną częścią praw człowieka i są chronione przez Europejską Konwencję Praw Człowieka i system Rady Europy.

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?