[wideo] Transfobia i homofobia w Polsce – to dotyka konkretnych ludzi
Piotr przez wiele miesięcy był nękany psychicznie. Na policję zdecydował się zgłosić, gdy został pobity i grożono mu okaleczeniem ciała. Lukrecja w drodze do szpitala została zaatakowana przez dwóch mężczyzn. Wyzywano ją i gdyby nie interwencja zostałaby pobita. Piotr jest gejem. Lukrecja to transpłciowa kobieta. Jak wynika z najnowszego raportu KPH i Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW należą oni do grup najbardziej narażonych na przemoc wśród osób LGBT.
„O patrz, idzie transwestyta!” usłyszała Lukrecja w drodze do szpitala. Zauważona przez stojących pod sklepem mężczyzn zaczęła być wyzywana. Jeden z nich próbował ją uderzyć. Nie udało się.
– W tamtym momencie bałam się najbardziej w całym swoim dotychczasowym życiu. Nie byłam w stanie uciec, nie byłam w stanie przyspieszyć, nie byłam w stanie się bronić – wspomina Lukrecja.
Zgodnie z wynikami najnowszego raportu nt. przemocy wobec osób LGBT na przestrzeni ostatnich 5 lat przemocy najczęściej doświadczyły osoby transpłciowe, bo aż połowa z nich oraz geje – 37,6%.
Sprawcami przemocy wobec osób LGBT są najczęściej grupy mężczyzn. Tak było w przypadku Piotra, który przez wiele miesięcy był nękany. Prześladowano również jego partnera. Obaj mężczyźni byli systematycznie zaczepiani i wyzywani. Decyzję o włączeniu w sprawę policji Piotr podjął, gdy został pobity i grożono mu okaleczeniem ciała.
– Powiedziałem, że nie podaruję mu i zgłoszę to na policję. Wówczas zagroził mi, że jeżeli to zrobię, to mnie potnie – relacjonuje.
Agresja fizyczna, groźby przemocy fizycznej i wyzwiska to najpoważniejsze rodzaje przemocy, których najczęściej doświadczają osoby LGBT.
Z kolei miejscami, w których zazwyczaj dochodzi do przemocy wobec osób LGBT jest przestrzeń publiczna (m.in. ulice, place i parkingi) oraz szkoły i uczelnie. Zagrożony na ulicy czy w komunikacji miejskiej czuje się 18-letni Stanisław.
– Wszystko zaczęło się od poniżającej wiadomości, jaką dostałem na swoją skrzynkę mailową. Bałem się, że niezrozumienie czy strach przerodzą się w agresję – mówi i dodaje – Od tamtej pory, gdy jadę tramwajem do szkoły rozglądam się uważnie. Odczuwam strach, gdy widzę kibiców. Myślę, że zaraz któryś z nich mnie uderzy.
Na szczęście w szkole Stanisław może liczyć na wsparcie dyrektorki, która całkowicie go akceptuje jako osobą transpłciową.
Ze zrozumieniem ze strony najbliższego otoczenia nie spotkała się Sandra, której w dzieciństwie i w wieku szkolnym narzucano męskość. Dlatego teraz jako osoba dorosła apeluje o to, aby uwolnić polskie szkoły od homofobii i transfobii.
– Chciałabym, aby szkoła promowała różnorodność i możliwość bycia sobą – mówi Sandra.
Kampania Przeciw Homofobii oferuje bezpłatną pomoc prawną i psychologiczną dla osób LGBT. Może z niej skorzystać każda osoba, która doświadczyła przemocy motywowanej homo-, bi- i transfobią. Jest to możliwe dzięki darczyńcom, którzy regularnie wspierają działalność KPH. Możesz do nich dołączyć przekazując darowiznę na www.kph.org.pl/wspieraj.
Powyższe filmy powstały w ramach warsztatów „Storytelling – odkryj moc swojej historii” stanowiących element projektu „Strong and Proud – Hate Crime Storytelling”. Projekt realizowany przy wsparciu Ambasady USA w Polsce.
Tagi
Zobacz również
Ostatnio dodane
-
19.12.2024
Nowelizacja Kodeksu karnego w zakresie przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści to troska o bezpieczeństwo wszystkich osób – podkreślają organizacje pozarządowe
-
18.12.2024
Konferencja prasowa: nowelizacja Kodeksu karnego w zakresie przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści – 19 grudnia, g. 9:30
-
17.12.2024
Rozczarowująca opinia Rzecznika Praw Obywatelskich o związkach partnerskich
-
13.12.2024
A miało być tak pięknie… Społeczność LGBT+ zawiedziona po roku rządów Tuska
-
06.12.2024
„Ile warta jest tęczowa złotówka?” – raport Priders
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.