To już oficjalne: ZUS uznaje małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą
„Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest zobowiązany do uznawania odpisów aktów małżeństwa, sporządzonych przez polskie urzędy stanu cywilnego” – czytamy w komunikacie opublikowanym w czwartek, 26 marca, na stronie ZUS
Obserwujemy zatem realne działania administracji publicznej w ślad za wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego. To ważny krok w dalszej walce o równość małżeństw jednopłciowych i różnopłciowych.
Dziękujemy za szybkie decyzje wiceministrowi Sebastianowi Gajewskiemu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które przyczyniły się do wydania takiego komunikatu. Na tym jednak nie koniec.
Czas odpowiedzieć na pytanie – czy po decyzji ZUS-u małżeństwa jednopłciowe będą mogły korzystać z uprawnień, jakie nadaje im Kodeks rodzinny i opiekuńczy?
Nie ma czasu do stracenia. Pora na dostosowanie wzorów aktu małżeństwa do wyroku NSA. Społeczeństwo Obywatelskie KPRM, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, premierze Donaldzie Tusku i ministrze Marcinie Kierwiński – liczą na Was tysiące par w Polsce.
Zobacz również
Ostatnio dodane
-
07.05.2026
Sądowy nokaut. NSA nakazuje kolejne transkrypcje. Łącznie jest już ich 7
-
06.05.2026
„Noś z dumą, wspieraj sercem!” – rusza akcja Tęczowa wstążka
-
24.04.2026
Organizacje wzywają Donalda Tuska do wykonania wyroków w sprawie małżeństw jednopłciowych
-
23.04.2026
Policymaking for Equality – od rozmowy do konkretnych rozwiązań
-
23.04.2026
[MATRONAT] „Greatest Hits: Live” Kuby Kamika już 29 kwietnia na wydarzeniu „Skóra trze o skórę”
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.
