Rozprawa kasacyjna w Sądzie Najwyższym ws. tęczowych Maryjek (28 marca) – informacja dla mediów
W najbliższy czwartek, tj. 28 marca o g. 12:00 odbędzie się rozprawa kasacyjna w Sądzie Najwyższym (plac Krasińskich 2/4/6 w Warszawie, sala C) ws. tęczowych Maryjek – sygn. sprawy przed SN: V KK 430/22.
O sprawie
W 2019 roku w jednym z kościołów w Płocku ustawiono instalację grobu pańskiego, na którego ściany składały się pudełka symbolizujące poszczególne grzechy. Obok egoizmu, nienawiści czy zdrady, pojawiają się tam “gender” oraz “LGBT”. W odpowiedzi na tę instalację, Elżbieta Podleśna, Joanna Gzyra-Iskandar i Anna Prus rozwiesiły w okolicy kościoła naklejki z wizerunkiem matki boskiej częstochowskiej z tęczową aureolą. Aktywistki zostały oskarżone o obrazę uczuć religijnych, tj. przestępstwo z art. 196 Kodeksu karnego. Sądy dwóch instancji uniewinniły aktywistki w całości od zarzucanego im czynu.
KPH bierze udział w sprawie jako strona społeczna.
Informacja dla mediów
Zachęcamy przedstawicieli i przedstawicielki mediów do pojawienia się na rozprawie. W Sądzie obecni będą:
- adwokat Marcin Pawelec-Jakowiecki, reprezentujący KPH
- Annamaria Linczowska, Koordynatorka ds. rzecznictwa i działań prawnych, KPH,
którzy udzielą odpowiedzi na ewentualne pytania.
Tagi
Ostatnio dodane
-
19.12.2024
Nowelizacja Kodeksu karnego w zakresie przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści to troska o bezpieczeństwo wszystkich osób – podkreślają organizacje pozarządowe
-
18.12.2024
Konferencja prasowa: nowelizacja Kodeksu karnego w zakresie przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści – 19 grudnia, g. 9:30
-
17.12.2024
Rozczarowująca opinia Rzecznika Praw Obywatelskich o związkach partnerskich
-
13.12.2024
A miało być tak pięknie… Społeczność LGBT+ zawiedziona po roku rządów Tuska
-
06.12.2024
„Ile warta jest tęczowa złotówka?” – raport Priders
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.