Wesprzyj KPH

Pobierz publikację

„Prawa osób LGBT w Polsce – orzecznictwo” to pierwsza na  polskim rynku wydawniczym publikacja zawierająca zbiór orzeczeń polskich sądów potwierdzających posiadanie przez osoby LGBT konkretnych prawa. Najnowsze wydawnictwo Kampanii Przeciw Homofobii jest już dostępne bezpłatnie na stronie www.kph.org.pl/publikacje_kph

Mężczyzna dyskryminowany w miejscu pracy z powodu orientacji seksualnej otrzymał odszkodowanie. Używanie wulgaryzmów wobec osób LGBT zostało uznane za naruszenie dóbr osobistych. Ugandyjczykowi prześladowanemu w kraju pochodzenia nadano status uchodźcy.  To trzy z 73 przykładów wyroków opisanych w najnowszej publikacji KPH „Prawa osób LGBT w Polsce – orzecznictwo”, której celem było zebranie dotychczas rozproszonych wypowiedzi sędziów oraz przedstawicieli organów administracji w sprawach dotyczących osób LGBT.  Orzeczenia i decyzje przedstawione w zbiorze „Prawa osób LGBT w Polsce – orzecznictwo”  pochodzą m.in. z akt spraw prowadzonych przez Kampanię Przeciw Homofobii, Helsińską Fundację Praw Człowieka, Fundację Trans-Fuzja oraz Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego. Wśród spraw opisanych  w najnowszej publikacji KPH znajdziemy przykłady z zakresu prawa administracyjnego, cywilnego, karnego oraz pracy od lat 70-tych do 2015 roku .  „Prawa osób LGBT w Polsce – orzecznictwo” to narzędzie przygotowane z myślą o prawnikach reprezentujących klientów LGBT oraz osobach zainteresowanych analizą kształtu polskiego orzecznictwa dotyczącego praw osób LGBT.  Patronat nad publikacją objęła Naczelna Rada Adwokacka oraz Rzecznik Praw Obywatelskich.

Wydarzeniem towarzyszącym premierze publikacji „Prawa osób LGBT w Polsce – orzecznictwo” jest zaplanowane na 16 maja spotkanie „Wyrokiem sądu skazani na równość”. O standardach ochronnych wypracowanych przez polskie orzecznictwo, praktycznych zastosowaniach publikacji KPH dla prawników i prawniczek oraz o zagrożeniach dla utrzymania obecnie obowiązujących standardów ochrony osób LGBT dyskutować będą: Prof. Monika Płatek, mec. Mikołaj Pietrzak, mec. Anna Mazurczak oraz Paweł Knut z KPH.  Spotkanie odbędzie się 16 maja (poniedziałek) w godz. 18:00 – 19:30 w MiTo art.café.books przy ul. Waryńskiego 28 (Metro Politechnika) w Warszawie. Na miejscu będą dostępne bezpłatne egzemplarze publikacji.

Patroni medialni publikacji: Gazeta Wyborcza i Radio Tok FM

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?