Wesprzyj KPH

Piotr Cykowski jest działaczem Komitetu Obrony Demokracji,  współzałożycielem Fundacji Inna Przestrzeń i Fundacji Klamra, współpracownikiem m.in. Global Development Research Group, Centrum Edukacji Obywatelskiej. 7 maja podczas marszu KODu i opozycji, wygłosił odważne i niezwykle istotne przemówienie za które KPH wraz innymi organizacjami chce serdecznie podziękować. Poniżej znajduje się treść podziękowań wraz z uzasadnieniem oraz treść samego przemówienia.

„Poniżej podpisane organizacje/grupy chcą wyrazić wyrazy wdzięczności dla Piotra Cykowskiego za poruszenie w trakcie marszu „Europa to My” tematu nasilającej się w Polsce przemocy na tle uprzedzeń. Przemówienie Pana Cykowskiego uważamy za niezwykle ważny głos sprzeciwu. Przedstawiciele obecnych władz milczeniem wobec tak haniebnych aktów przemocy jak spalenie kukły Żyda we Wrocławiu, czy udział Obozu Narodowo Radykalnego w mszy świętej, legitymizują takie zdarzenia. Część polityków opozycji zauważa to niebezpieczne zjawisko, publicznie mu się sprzeciwia oraz okazuje wyrazy solidarności, np. spotkanie Prezydent Gronkiewicz Waltz z pobitym w Warszawie obywatelem Chile. Jednak nie z wszystkimi grupami doświadczającymi obecnie wzmożonej przemocy na tle uprzedzeń, politycy opozycji chętnie wyrażają solidarność. Liczne ataki na organizacje pozarządowe działające na rzecz osób LGBT nie spotkały się z żadną publiczną reakcją ze strony władz lokalnych czy polityków. Mamy nadzieję, że w przyszłych demonstracjach KOD-u będzie również przestrzeń na takie przemówienia poruszające ten problem”.

1. Fundacja Mama
2. Polski Instytut Praw Człowieka i Biznesu
3. Stowarzyszenie Queerowy Maj
4. Fundacja na Rzecz Różnorodności Polistrefa
5. Stowarzyszenie Interwencji Prawnej
6. Fabryka Równości
7. Instytut Turinga
8. Fundacja eF kropka
9. Stowarzyszenie Lambda Warszawa
10. Stowarzyszenie na Rzecz Osób LGBT Tolerado
11. Fundacja Trans-Fuzja
12. Kampania Przeciw Homofobii
13. Fundacja Klamra

Treść przemówienia Piotra Cykowskiego wygłoszonego podczas marszu „Europa to My!”

„Maszerujemy dziś ponieważ wraz z nową władzą nastała bardzo zła zmiana, która oddala nas od europejskich wartości!
Pani Premier likwiduję Radę do spraw przeciwdziałania dyskryminacji…
gdy we Wrocławiu pali się kukłę Żyda, w centrum Poznania pobity zostaje Syryjczyk, w Warszawie Chilijczyk wzięty za Araba a w Kutnie atakowani są Ukraińcy…
Pełnomocnik Rządu ds. równego traktowania mówi, że Polska radzi sobie z rasizmem…
kiedy studentom w Białymstoku radzi się by nie wychodzili na ulicę z okazji przemarszu narodowców a w rocznicę urodzin Hitlera zniszczony zostaje pomnik pomordowanych Romów w Borzęcinie…
Gdy szef partii rządzącej dzieli ludzi na tych lepszego i gorszego sortu…
wybijane są szyby w oknach organizacji broniących praw gejów, lesbijek i osób transpłciowych!
Pamiętajmy, że miarą demokracji jest to jak się traktuje mniejszości!
Nie jesteśmy jak politycy PIS, którzy odwracają głowę lub mówią że prawa mniejszości są nieważne. Czy PO, które przez 8 lat nie ulepszyło przepisów o przestępstwach z nienawiści.
Dlatego dzisiaj maszerujemy nie tylko za Trybunałem Konstytucyjnym, 3-podziałem władzy i niezależnością sądów…
ale też solidarnie w obronie: pobitego na ulicy imigranta, znieważanych Romów, zastraszanych organizacji broniących mniejszości!
Maszerując dzisiaj mówimy, że chcemy być w Europie, która najmocniej na świecie broni praw człowieka. A nie pchani w kierunku putinowskiej Rosji – w której za posiadanie tęczowej flagi mógłbym trafić do więzienia.
Jesteśmy i będziemy w Europie!”

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?