Wesprzyj KPH

KPH zabiega o wprowadzenie zmian prawnych w wielu obszarach dotyczących równouprawnienia osób LGBT+ i szuka rozwiązań, które już teraz są możliwe do wprowadzenia. W tym celu spotkały_liśmy się z Marią Ejchart, Podsekretarzynią Stanu oraz z zastępczynią Dyrektora Generalnego Służby Więziennej płk. Renatą Niziołek w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Podczas spotkania poruszyły_liśmy wiele ważnych tematów, takich jak konieczna nowelizacja Kodeksu karnego w zakresie przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści czy procedura uzgodnienia płci w Polsce. Rozmawiały_liśmy również o osobach transpłciowych odbywających karę pozbawienia wolności – zwróciły_liśmy uwagę na konieczność wdrożenia szeregu kompleksowych rozwiązań w zakresie zabezpieczenia i poprawy sytuacji osób transpłciowych. Wskazały_liśmy konkretne propozycje i zwróciłyśmy uwagę, że sytuację mogłyby poprawić wytyczne Generalnego Dyrektora Służby Więziennej dotyczące osób transpłciowych odbywających karę pozbawienia wolności. Taki dokument dałby możliwość wprowadzenia zmian prawnych niewymagających ustawy, co stanowi szybsze rozwiązanie. KPH postulowało, żeby do tworzenia tych wytycznych zaprosić organizacje pozarządowe działające na rzecz równouprawnienia osób LGBT+, prawników i prawniczki reprezentujące osoby osadzone oraz społeczność osób transpłciowych. 

Mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się wypracować kompleksowy dokument, który zostanie przyjęty i pozwoli na odbywanie kary pozbawienia wolności w godnych warunkach, bez naruszeń praw człowieka.

Rozmawiały_liśmy także o pracach i planach Ministerstwa w zakresie dotyczącym równouprawnienia osób LGBT+ w Polsce. Dzisiejsze spotkanie dobrze wróży przyszłej współpracy.

W spotkaniu uczestniczyły_li ze strony KPH:

Przemysław Walas (Kierownik rzecznictwa), Annamaria Linczowska (koordynatorka ds. rzecznictwa i działań prawnych) 

Dziękujemy za spotkanie, które zapowiada owocną współpracę z Ministerstwem Sprawiedliwości. 

 

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?