Wesprzyj KPH

Pomysł festiwalu „Kultura dla tolerancji” zrodził się w 2003 r. wśród grupki studentów związanych z krakowskim oddziałem KPH. Głównym pomysłodawcą, a także szefem pierwszej edycji festiwalu był Tomek Szypuła – wtedy wiceprezes i rzecznik prasowy KPH Kraków, obecnie sekretarz zarządu krajowego KPH.

Pierwszy festiwal „Kultura dla tolerancji” odbył się w dniach 6 – 9 maja 2004 r. Patronat nad festiwalem objęła Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn, Izabela Jaruga-Nowacka oraz Ambasada Szwecji. Najważniejszymi wydarzeniami festiwalu były: konferencja naukowa zorganizowana przy współpracy Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, wizyta w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau i złożenie tam hołdu homoseksualistom – ofiarom nazizmu, Marsz Tolerancji, a także pokazy filmów i koncert rockowy. Oprócz tego odbyły się liczne dyskusje, warsztaty i spotkania z twórcami i działaczami społecznymi związanymi z ruchem LGBT.

Festiwal wzbudził wielką dyskusję wśród krakowskich polityków i mediów. Także ówczesne władze Uniwersytetu Jagiellońskiego protestowały przeciwko organizacji konferencji naukowej w Instytucie Socjologii oraz przeciwko miejscu zbiórki Marszu Tolerancji na placu przed Collegium Novum, gdzie mieści się rektorat.

Organizatorzy festiwalu otrzymali ogromne poparcie od zagranicznych organizacji, a wiele osób postanowiło przyjechać do Polski i osobiście uczestniczyć w Marszu Tolerancji i całym festiwalu. W kraju rozgorzała dyskusja na temat sytuacji osób LGBT, ich miejsca w społeczeństwie i ich prawa do korzystania z przestrzeni publicznej. Festiwal uzyskał poparcie grupy wybitnych artystów i intelektualistów związanych z Krakowem. List poparcia podpisali m.in. polscy nobliści: Wisława Szymborska i Czesław Miłosz.

W pierwszym Marszu Tolerancji udział wzięło około 1500 osób. Niestety pokojowa i legalna manifestacja została zakłócona przez grupę pseudokibiców oraz sympatyków organizacji ultraprawicowych i nacjonalistycznych.

Pierwszy Festiwal „Kultura dla Tolerancji” i Marsz Tolerancji pokazały, że w Krakowie jest wielu ludzi, którym idee równościowe są bardzo bliskie. Dlatego organizatorzy zdecydowali się kontynuować kolejne edycje festiwalu i marszu. W 2005 roku koordynatorką festiwalu była Ida Łukawska, wspólnie z Tomkiem Szypułą. Od 2006 roku festiwal i marsz organizuje, specjalnie do tego powołana Fundacja Kultura dla Tolerancji, a koordynatorem festiwalu i prezesem fundacji jest Samuel Nowak.

www.tolerancja.org.pl

Festiwal Kultura dla Tolerancji
Pomysłodawca i koordynator 1. edycji festiwalu: Tomasz Szypuła
Koordynatorzy 2. edycji: Ida Łukawska (główny), Tomek Szypuła (wsparcie)
Od 3. edycji festiwal i marsz są organizowane przez Fundację Kultura dla Tolerancji (KPH Kraków reprezentowana przez Adama Rogalewskiego była współorganizatorem 3. edycji festiwalu) .
Pomysłodawczyni Marszu Tolerancji: Anna Gruszczyńska
Pomysłodawca i koordynator pierwszej konferencji naukowej: Marcin Śmietana

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?