Królowa polskich seriali, Ilona Łepkowska laureatką Tolerantia Award
Chciałabym bardzo, bardzo podziękować za tę nagrodę. To jest dla mnie wielka przyjemność i potwierdzenie, że to co robię ma sens w wymiarze społecznym – powiedziała królowa polskich seriali, Ilona Łepkowska w odpowiedzi na nominacje do międzynarodowej nagrody Tolerantia Award. Scenarzystka została nominowana do nagrody dla sojuszników i sojuszniczek osób LGBT przez Kampanię Przeciw Homofobii i Stowarzyszenie Lambda Warszawa. Statuetkę w imieniu Łepkowskiej odbierze 25 października na wieczornej gali w Belfaście aktor Przemysław Stippa – odtwórca roli geja w serialu „Barwy szczęścia”.
Od początku kiedy zaczęłam pracować w serialach, które szczęśliwie mają wielką oglądalność, uważałam, że trzeba przekuć tę oglądalność w coś pozytywnego, a nie tylko w czystą rozrywkę. Dlatego zawsze starałam się poruszać tematy, które są czasem trudne, ale ważne społecznie. Ważne dla edukowania ludzi, dla uczenia ich wielu rzeczy w tym dla uczenia ich tolerancji dla każdej inności, która zdarza się między nami i która powinna być szanowana, popierana – mówi wzruszona wyróżnieniem scenarzystka i dodaje – Jesteśmy różni. Nie jesteśmy tacy sami i jedno jest pewne – powinniśmy szanować się nawzajem. To staram się przekazywać w swojej pracy i dlatego ta nagroda sprawiła mi wielką przyjemność.
Kampania Przeciw Homofobii i Stowarzyszenie Lambda Warszawa zdecydowały się nominować Ilonę Łepkowską do nagrody Tolerantia Award z uwagi na odwagę jaką wyróżnia się od lat jako scenarzystka. Organizacje doceniły olbrzymi wkład Łepkowskiej w kształtowanie postaw akceptacji w stosunku do lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych poprzez dodanie wątku pary gejów w bijącym rekordy popularności serialu „Barwy szczęścia”. Poruszającą historię coming outu słynnego piłkarza obejrzało miliony widzów w całej Polsce, co miało ogromny wpływ na budowanie pozytywnego stosunku do osób LGBT w polskim społeczeństwie.
Tolerantia Award to międzynarodowa nagroda przyznawana od 2006 roku przez Berlin Anti-Violence-Project MANEO w partnerstwie z czterema europejskimi organizacjami: SOS Homophobia z Francji, Rainbow Project z Irlandii oraz polskim Stowarzyszeniem Lambda Warszawa i Kampanią Przeciw Homofobii. Laureatami nagrody są osoby, które aktywnie działają na rzecz tolerancji, równouprawnienia i walki z homo- i transfobią. Do grona polskich laureatów i laureatem należą m.in. Izabela Jaruga-Nowacka, Ewa Siedlecka, Prof. Monika Płatek, Rzecznik Praw Obywatelskich – Adam Bodnar oraz Ewa Wanat.
Tagi
Zobacz również
Ostatnio dodane
-
19.12.2024
Nowelizacja Kodeksu karnego w zakresie przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści to troska o bezpieczeństwo wszystkich osób – podkreślają organizacje pozarządowe
-
18.12.2024
Konferencja prasowa: nowelizacja Kodeksu karnego w zakresie przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści – 19 grudnia, g. 9:30
-
17.12.2024
Rozczarowująca opinia Rzecznika Praw Obywatelskich o związkach partnerskich
-
13.12.2024
A miało być tak pięknie… Społeczność LGBT+ zawiedziona po roku rządów Tuska
-
06.12.2024
„Ile warta jest tęczowa złotówka?” – raport Priders
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.