Korony Równości 2024 – poznaj osoby i grupy laureackie!
Za nami gala plebiscytu Korony Równości – nagród uznawanych za najważniejsze wyróżnienie, jakie można otrzymać w Polsce za działanie na rzecz społeczności LGBT+. W tym roku w drodze głosowania internetowego nagrody otrzymały: Fundacja Tęczowe Rodziny, Kosma Kołodziej, Anna Mazurczak, Anna Gmiterek-Zabłocka, Mamo Patrz, 15. edycja LGBT+ Film Festival, Perspektywy Women in Tech. Zespół KPH przyznał również nagrodę specjalną dla Ruchu na rzecz praw kobiet. Galę poprowadził Max Cegielski, a wydarzenie uświetnił występ Chóru Voces Gaudii.
12 września w Warszawie odbyła się Gala plebiscytu Kampanii Przeciw Homofobii (KPH) – Korony Równości. To już szósta edycja plebiscytu wyróżniającego osoby oraz grupy, które przez wiele miesięcy w sposób szczególny angażowały się w walkę o równe prawa dla społeczności LGBT+. W tym roku nagrody przyznano w 7 kategoriach: Aktywizm, Instytucje, Prawo, Media, Internet, Kultura i Biznes. Przyznana została również nagroda specjalna dla Ruchu na rzecz praw kobiet.
Fundacja Tęczowe Rodziny: Nie możemy odpuścić tęczowych rodzin, musimy zadbać o dzieci
Nagrodę w kategorii Aktywizm otrzymała Fundacja Tęczowe Rodziny, która zainicjowała spotkanie tęczowych rodzin z Ministrą ds. Równości. To spotkanie oraz jego nagłośnienie w mediach ogólnopolskich przyczyniło się do „zobaczenia” i naświetlenia sytuacji blisko 150 tys. dzieci, które wychowują się w rodzinie z dwojgiem rodziców / opiekunów tej samej płci. W trakcie swojego przemówienia, jedna z przedstawicielek Fundacji – Jowita Wycisk zaznaczyła, że:
Myślę, że mamy poczucie, że ta praca przynosi efekty, że w naszych głowach się już bardzo wiele zmieniło, w głowach osób, z którymi się spotykamy – sojuszników, sojuszniczek, osób sojuszniczych. Zmieniło się dzięki temu, że tęczowe rodziny z dziećmi, również będące tutaj, każdego dnia chodzą do przedszkoli, szkół, do swoich sąsiadów, robią swoje mniejsze, większe coming outy. To wy robicie tą zmianę.
Kosma Kołodziej: Mogę być gejem, mogę być doktorem, mogę być wykładowcą
Koronę Równości w kategorii Instytucje otrzymał dr Kosma Kołodziej, który m.in. przygotował szkolenie, w którym edukował medyków z zakresu potrzeb zdrowotnych społeczności LGBTQ+, zwracając uwagę na występowanie stresu mniejszościowego, zaburzeń odżywiania, infekcji przenoszonych drogą płciową, zdrowia psychicznego czy prewencji suicydalnej.
Kiedy jesteśmy ogołoceni ze wszystkich dóbr, to zostaje tylko to, co mamy w sercu – nasza empatia, akceptacja i nasza miłość. Pamiętajmy o tym, że kto w swoim życiu w jakikolwiek sposób, w różnych odsłonach, czuje miłość, nigdy nie będzie biedny – zaznaczył dr Kosma Kołodziej.
Anna Mazurczak: Jesteśmy już naprawdę na ostatniej prostej, jeśli chodzi o ustawę o związkach partnerskich
Statuetka Koron Równości 2024 w kategorii Prawo trafiła do Anny Mazurczak – adwokatki specjalizującej się w ochronie prawnej tęczowych rodzin i dyrektorki w Kancelarii Premiera. Wraz z Ministrą ds. Równości pracuje nad ustawą o związkach partnerskich. Laureatka zaznaczyła, że:
Dla mnie jest to oczywiste, że nawet jeśli teraz pracujemy nad ustawą o związkach partnerskich, to naszym celem jest równość małżeńska, pełne uznanie tęczowych rodzin i umożliwienie osobom transpłciowym i interpłciowym takiego życia w Polsce, jakie sobie wybiorą, tak żeby mogły żyć tak, jak chcą i nie pytając nikogo o zgodę.
Anna Gmiterek-Zabłocka: Liczę na otwartość, tolerancję i kolorową Polskę
Nagrodę w kategorii Media otrzymała Anna Gmiterek-Zabłocka, dziennikarka Radia TOK FM, która regularnie informuje o sprawach związanych z osobami LGBT+.
Bardzo, bardzo wierzę, że ta normalność, o której tutaj wielokrotnie ze sceny dzisiaj wszyscy mówimy, mówicie, że ona po prostu stanie się naszą codziennością, tak jak jest to w innych krajach. – powiedziała laureatka.
Mamo Patrz: Trudno jest żyć z lękiem, że twojej partnerce coś się stanie
Głosami internautów i internautek, nagrodę w kategorii Internet otrzymały Ola i Karolina z Mamo Patrz, które jako tęczowa rodzina pokazują w mediach społecznościowych, jak ich życie nie odbiega od życia innych rodzin. Karolina opowiedziała:
Postanowiłyśmy, że stworzymy rodzinę, która będzie zapewniała miłość, przyjaźń, akceptację na każdej płaszczyźnie i bezpieczeństwo. Niestety, tego ostatniego, jako mama społeczna, nie mogę zapewnić, ponieważ jestem wykluczona nadal przez prawo polskie.
15. edycja LGBT+ Film Festival: To jest dla nas pierwsza nagroda, jaką otrzymaliśmy w Polsce
W kategorii Kultura Koronę Równości otrzymała 15. edycja LGBT+ Film Festival. Program wydarzenia obejmował szeroki wachlarz filmów poruszających różnorodne tematy związane z życiem osób LGBT+ na całym świecie. Wiktor Morka, założyciel i dyrektor LGBT+ Film Festival, podczas gali powiedział:
To jest dla nas takie ważne, miłe i faktycznie łechta nasze serca. To jest nagroda setek osób, które przez 15 lat tworzyły i tworzą Festiwal. Ta nagroda jest właśnie dla nich.
Perspektywy Women in Tech: Mamy też prawo do rozwodów
Korona Równości w kategorii Biznes trafiła do Perspektywy Women in Tech. To jedyny taki technologiczny Summit z mini-paradą równości, wywieszoną wielką tęczą, queerowymi keynote’ami i wydarzeniami wokół wątków LGBTQA+. W swojej wypowiedzi, Bianka Siwińska, prezeska Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, zaznaczyła że:
Mówiliśmy tutaj o różnych, ważnych sprawach, też o sprawach prawnych. Chciałabym zwrócić uwagę na jeszcze jeden problem, jedno wyzwanie, z którym borykają się niektóre pary queerowe, a o którym się nie mówi w ogóle. Oprócz tego, że mamy prawo do miłości, małżeństw, partnerstw, posiadania dzieci, mamy każde inne prawo – w Polsce to nie jest zapisane, ale tak, mamy te wszystkie prawa. Mamy też prawo do rozwodów.
Ruch na rzecz praw kobiet: Jesteśmy wzruszone tym, że otrzymujemy nagrodę od queerów, bo mam takie poczucie, że to od was nauczyłyśmy się dumy
Zespół KPH przyznał nagrodę specjalną Ruchowi na rzecz praw kobiet. To nagroda dla każdej kobiety i każdej osoby za każdy, nawet najmniejszy akt wielkiej odwagi, dla każdej organizacji i grupy, która w ciągu ostatnich 9 lat walczyła o bezpieczeństwo, godność i prawo do samostanowienia o sobie, swoim ciele, swoim życiu oraz o praworządne, demokratyczne państwo.
Nie wydawało nam się, że warto. Że warto się narażać, że warto organizować protesty, że warto wychodzić naprzeciw policji, że warto obrywać, że warto chodzić do sądów, że warto znosić to wszystko, że warto się też bać i martwić o nasze rodziny. Nic nam się nie wydawało. – mówiła Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.
Zobacz fotorelację z gali wręczenia Koron Równości
Zobacz również
Ostatnio dodane
-
15.10.2024
Zorganizuj Queerowe Kino z KPH! Pokaz filmu o osobach LGBT+ w Twoim mieście
-
14.10.2024
Akademia Rzecznictwa Politycznego za nami
-
14.10.2024
Wartości rozświetliły centrum Warszawy! Ruszyła kampania społeczna „Filary Tolerancji”, której jesteśmy organizacją partnerską!
-
09.10.2024
Służba Więzienna powoła zespół, który zbada sytuację osadzonych osób transpłciowych
-
05.10.2024
Sprawy o ustalenie płci będą traktowane priorytetowo. Minister Bodnar podpisał rozporządzenie, o które zabiegało KPH
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.