Wesprzyj KPH

Widzialność to dla mnie możliwość mówienia o tym, kim jestem bez strachu przed odrzuceniem i przemocą – mówi Alex, jeden z bohaterów kampanii społecznej #JestemPrzeciwTransfobii. 31 marca, czyli w  Dniu Widzialności Osób Transpłciowych, KPH opublikowało serię wideo z 6. osobami transpłciowymi. Zobacz, co mówią o swojej widzialności i sprawdź, jak ty możesz przeciwdziałać transfobii. 

Kampania #JestemPrzeciwTransfobii to kolejny krok w kierunku zwiększenia widzialności osób transpłciowych. Jej bohaterkami i bohaterami jest 6 osób transpłciowych z Polski. Cała szóstka ubrana w koszulki #JestemPrzeciwTransfobii (jedna może być Twoja, ale musisz przeczytać tekst do końca) dumnie staje w centrum swojego miasta lub miasteczka, by wprost do kamery powiedzieć, dlaczego jest widzialna, wysyłając sygnał wsparcia tym osobom, które jeszcze nie wyszły z szafy. Cała seria wideo jest już dostępna na kanale YouTube Kampanii Przeciw Homofobii.

Widzialność to wolność 

Data inauguracji kampanii #JestemPrzeciwTransfobii nie jest przypadkowa. 31 marca na całym świecie obchodzony jest Dzień Widzialności Osób Transpłciowych. Ustanowione w 2009 roku święto ma na celu uwrażliwiać na problem dyskryminacji osób transpłciowych. Ale nie tylko! Dzień Widzialności Osób Transpłciowych to także okazja do celebracji dumy z przynależności do społeczności osób transpłciowych  i powód, by zadbać o jej większą widzialność. To zadanie perfekcyjnie realizują osoby bohaterskie kampanii #JestemPrzeciwTransfobii: Alex – student z Krakowa, Gabriela – aktywistka ze Szczawnicy, Sebulec – artysta z Warszawy, Kali – demonstratorka sztuki  z Podkowy Leśnej, Ma – webskarekruterka z Krakowa oraz Tim – stylista barber z Warszawy. Dla nich widzialność to wolność, duma z bycia sobą, to obecność i posiadanie głosu, możliwość bycia sobą  oraz sposób walki o równość i prawa mniejszości.

Widzialność mimo transfobii

Widzialność to dla mnie możliwość mówienia o tym, kim jestem bez strachu przed odrzuceniem i przemocą – mówi Alex, jeden z bohaterów kampanii #JestemPrzeciwTransfobii.

Te słowa nabierają na znaczeniu, kiedy uświadomimy sobie, że zgodnie z wynikami  badań* aż 70 proc. osób LGBTA w Polsce doświadczyło przemocy. Najczęściej  z agresją spotykają się osoby transpłciowe. W tej grupie ponad 82 proc. osób nie decyduje się na ujawnienie swojej tożsamości płciowej swoim przełożonym w pracy, a aż 73 proc., studiując, nie mówi kim jest kadrze naukowej. Strefy anty-LGBT, krążące po miastach ciężarówki nienawiści i prezydenckie weto ustawy o uzgodnieniu płci,  to nie są warunki sprzyjające widzialności. Mimo to warto, do czego przekonują nas słowa jednej z bohaterek akcji społecznej KPH #JestemPrzeciwTransfobii, Ma Stęga:

Widzialność to dla mnie, w końcu, możliwość bycia sobą. Bez udawania, bez ukrywania się. Mocno wierzę, że pokazywanie swojej historii i mówienie na głos: Jestem transpłciową kobietą” jest w Polsce bardzo ważne, by innym transpłciowym osobom żyło się lepiej.

Wspieraj walkę z transfobią – załóż koszulkę

Jak Ty możesz wspierać osoby transpłciowe? Zacznij od zakupu koszulki z napisem #JestemPrzeciwTransfobii (to dokładnie ten sam model, który noszą osoby bohaterskie kampanii), z której 30 proc. dochodu zostanie przekazane na działania pomocowe KPH adresowane do osób transpłciowych. Koszulkę możesz kupić wchodząc na stronę sklepu UniPride.

Zakładając  T-shirt #JestemPrzeciwTransfobii w najprostszy  sposób pokażesz znajomymi i nieznajomym osobom transpłciowym, że je wspierasz, a wszystkim dasz jasno do zrozumienia, co myślisz o transfobii – zachęca Franciszka Sady z Kampanii Przeciw Homofobii.

5 SPOSOBÓW NA SOJUSZNICTWO

  1. Pokazuj, że wspierasz – noś koszulkę #JestemPrzeciwTransfobii (koszulka do kupienia TUTAJ)
  2. Edukuj się – bogatym źródłem wiedzy o transpłciowości jest np. strona https://tranzycja.pl/ , profil Angry Trans na Facebooku oraz instagramowe profile alex.quee i ka.per
  3. Reaguj, gdy ktoś śmieje się lub obraża kogoś, bo jest osobą transpłciową
  4. Wspieraj – jeżeli znasz osobę transpłciową powiedz jej, że może na Ciebie liczyć
  5. Udostępniaj w sieci pozytywne materiały nt. osób transpłciowych w mediach społecznościowych -np. serię wideo #JestemPrzeciwTransfobii

 

Kampania #JestemPrzeciwTransfobii

Osoby bohaterskie:
Alex Krzysztoń
Gabriela Pati Surma
Kali Katharsis
Sebulec
Magdal Stęga
Tim Valther
Ekipa filmowa: 
Kamera 1: Martyna Tokarska
Kamera 2: Agnieszka Szklarek
Montaż: Martyna Tokarska
Muzyka: Shadows by Liqwyd
Animacje: Sebulec
Projekt logo: Katarzyna Woźniacka
Produkcja: Kampania Przeciw Homofobii
Producentki wykonawcze: Franciszka Sady, Cecylia Jakubczak
Koncepcja kreatywna: Cecylia Jakubczak
*”Sytuacja osób LGBTA w Polsce. Raport za lata 2019 – 2020”, red. Magdalena Świder i Mikołaj Winiewski

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?