29 sierpnia 2008

Jestem gejem. Jestem lesbijką. Poznaj nas!

Jestem gejem. Jestem lesbijką. Poznaj nas!

W ramach kampanii społecznej „Jestem gejem. Jestem lesbijką. Poznaj nas! przygotowaliśmy stronę dla rodziców, nauczycieli i studentów: www.homoseksualizm.pl Strona powstała w 2003 roku i była prawdziwie pionierską próbą zebrania informacji na temat homoseksualności w jednym miejscu pod kątem różnych grup osób zainteresowanych.

Była to pierwsza strona po polsku, na której rodzice gejów i lesbijek mogli znaleźć informacje na temat tego, co to znaczy, że ich dziecko jest homoseksualne. Znalazły się tam wywiady z psychologami i seksuologami pomagające rodzicom poradzić sobie z wiedzą, że ich syn lub córka jest gejem lub lesbijką.

W części dla nauczycieli zaprezentowaliśmy materiały pokazujące, w jaki sposób mówić o homoseksualności w trakcie godziny wychowawczej, a także podczas różnych lekcji – języka polskiego, języków obcych czy historii. Materiały te zostały przygotowane we współpracy z nauczycielami gimnazjów i liceów, a stronę promowała sama Irena Dzierzgowska, była wiceminister edukacji.

W części dla studentów znalazł się tekst z przymrużeniem oka, jak traktować kumpla-geja i kumpelę-lesbijkę.

Dostaliśmy bardzo wiele listów od czytelników, że strona bardzo im pomogła. Pisali zarówno rodzice, jak i młodzi geje i lesbijki, którzy mówiąc rodzicom o swojej orientacji od razu wysyłali im link. Do teraz jest to najczęściej odwiedzana strona ze wszystkich stron KPH.

Informacje o stronie można było znaleźć na specjalnie przygotowanych ulotkach. Te dla rodziców zostawiliśmy w aptekach, tam, gdzie leżało wiele ulotek leków, te dla nauczycieli wysyłaliśmy do szkół. Ulotki zostały uznane za bardzo profesjonalnie przygotowane i ściągały uwagę tych, którzy mieli je w ręku.

www.homoseksualizm.pl