Homofobiczna książka w Empiku – internauci ogłaszają bojkot, interweniuje KPH
Od wtorku Internet huczy w sprawie homofobicznej książki „Walka o normalność”, którą można kupić na stronie internetowej Empiku. Coraz więcej osób zapowiada bojkot księgarni. Zareagowała również Kampania Przeciw Homofobii, która zażądała od Empiku wycofania książki ze sprzedaży. Księgarnia odmówiła, a w odpowiedzi KPH uruchomiło internetową apelarkę – www.kph.org.pl/empik. W najbliższym czasie ma dojść do spotkania pomiędzy przedstawicielami organizacji a Empikiem.
Na stronie internetowej księgarni Empik można kupić książkę pt. „Walka o normalność – przewodnik do (auto)terapii homoseksualizmu”. Jej autorem jest Gerard van den Aardweg znany z tez o „leczeniu” homoseksualności śmiechem i modlitwą. Zaniepokojona tym faktem organizacja społeczna, Kampania Przeciw Homofobii postanowiła interweniować. KPH zażądało od księgarni usunięcia przewodnika z listy sprzedawanych tytułów. Organizację wsparli Internauci, którzy w odpowiedzi na post opublikowany przez KPH na facebooku (link do postu: https://bit.ly/2r0WmKt) zaczęli masowo wysyłać maile do Empiku z żądaniem wstrzymania sprzedaży.
Empik nie chce być cenzorem
Empik odmówił wycofania przewodnika van den Aardwega ze sprzedaży tłumacząc, że nie chce stawiać się w roli cenzora. W oświadczeniu księgarni można przeczytać, że
Dostęp do jak najszerszego wyboru książek jest dla nas i naszych klientów istotną wartością i dlatego nie chcielibyśmy pełnić roli cenzora i selekcjonować które książki sprzedawać, a które nie.
Mało istotny okazał się być dla Empiku fakt, że homoseksualność nie jest chorobą i że już w 1973 roku Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne uznało, że homoseksualność jest taką samą orientacją jak heteroseksualność, a głos ten wsparło WHO czy ONZ. Co więcej, brakuje jakichkolwiek dowód, które wskazywałyby, że próby „leczenia” orientacji homoseksualnej są skuteczne.Istnieje natomiast szereg dowodów na to, że tego typu „terapie” są szkodliwe i stanowią przyczynę depresji, lęków, samouszkodzeń ciała oraz myśli i prób samobójczych – wskazuje Mirosława Makchowska z KPH i dodaje –
Empik musi zrozumieć, że wycofanie ze sprzedaży tej książki nie jest cenzurą, tylko społeczną odpowiedzialnością biznesu.
Księgarnia ulega presji, ale nie do końca
Pod wpływem presji ze strony KPH oraz internautów i internautek, Empik zdecydował się umieścić w opisie książki dostępnym na www księgarni informacje o opinii WHO i ONZ nt. terapii konwersyjnych. To nie satysfakcjonuje Kampanii Przeciw Homofobii, która postanowiła uruchomić specjalną stronę – www.kph.org.pl/empik – skąd internauci i internautki będą mogli wysłać apel do Empiku z żądaniem wycofania książki van den Aardwega ze sprzedaży.
KPH namawia również do umieszczenia w mediach społecznościowych linku do strony wraz z hasztagiem #ApelDoEmpiku.
Empik mimo, że mu to nie w smak, jest odpowiedzialny za to, co sprzedaje. A w tym przypadku jest odpowiedzialny za każdą sytuację, w której rodzic młodego geja czy lesbijki kupi tę książkę i pod jej wpływem zmusi dziecko do „leczenia” homoseksualności – tłumaczy Makuchowska.
Dla młodej osoby, która jest poddana takiemu „leczeniu”, w „najlepszym” wypadku oznacza to depresję, a w najgorszym samobójstwo Wśród nastolatków LGBTA w Polsce aż 49% ma objawy depresji, a 69% myśli samobójcze. Czy książka „Walka o normalność” im pomoże? Zdecydowanie nie! – dodaje przedstawicielka KPH.
Empik spotka się z Kampanią Przeciw Homofobii
W reakcji na internetową burzę wokół książki „Walka o normalność”, rzeczniczka Empiku zaprosiła przedstawicieli Kampanii Przeciw Homofobii na spotkanie. KPH zaproszenie przyjęło. Doceniamy chęć spotkania się i rozmowy. Swoich postulatów z pewnością nie zmienimy. Dla nas jedynym rozwiązaniem obecnej sytuacji jest wycofanie książki ze sprzedaży. I o to będziemy apelować podczas spotkania – zapowiada Makuchowska. O terminie spotkania i efektach rozmowy KPH poinformuje na swoim facebooku i stronie www.
Tagi
Zobacz również
Ostatnio dodane
-
19.12.2024
Nowelizacja Kodeksu karnego w zakresie przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści to troska o bezpieczeństwo wszystkich osób – podkreślają organizacje pozarządowe
-
18.12.2024
Konferencja prasowa: nowelizacja Kodeksu karnego w zakresie przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści – 19 grudnia, g. 9:30
-
17.12.2024
Rozczarowująca opinia Rzecznika Praw Obywatelskich o związkach partnerskich
-
13.12.2024
A miało być tak pięknie… Społeczność LGBT+ zawiedziona po roku rządów Tuska
-
06.12.2024
„Ile warta jest tęczowa złotówka?” – raport Priders
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.