Ekipa Alarmu! TVP „poluje” na prof. Fuszarę i KPH
Cztery dni po starcie procesu o naruszenie dóbr osobistych przeciw Stowarzyszeniu Rodzin Wielodzietnych Warszawy i Mazowsza TVP rozpoczyna nagonkę na osoby i organizacje zaangażowane w sprawę. Obiektem ataku stała się prof. Małgorzata Fuszara oraz Kampania Przeciw Homofobii.
We wtorek rano ekipa sensacyjnego programu „Alarm!” emitowanego na antenie TVP pojawiła się bez uprzedzenia w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW, w którym wykłada prof. Małgorzata Fuszara. Dziennikarz wraz z dźwiękowcem i kamerzystą przez ponad godzinę wyczekiwali pod drzwiami gabinetu, w którym Pani Profesor prowadziła dyżur dla doktorantek i doktorantów. Następnie – nie zważając na obecność studentek i studentów – dziennikarz zaczął natarczywie zadawać pytania dotyczące rozprawy. Kiedy prof. Fuszara odmówiła komentarza i odesłała go do swojego pełnomocnika, trzech mężczyzn ruszyło za nią korytarzami wydziału, przez podwórze i dalej, wzdłuż ul. Żurawiej, blokując możliwość swobodnego przejścia i stwarzając poczucie zagrożenia. Mimo odmowy komentarza przez Panią Profesor, dziennikarz uporczywie zadawał kolejne pytania.
Ekipa TVP pojawiła się, również bez uprzedzenia, w Kampanii Przeciw Homofobii. Trzyosobowa ekipa koczowała pod biurem organizacji z odpalonymi kamerami rejestrując bez zgody wizerunek pracowniczki, która otworzyła drzwi. Dla przypomnienia: ostatnio, kiedy TVP chciała pozyskać informacje na temat działalności KPH, wysłała do organizacji swoją kobietę, która udawała wolontariuszkę i nagrywała spotkanie z ukrycia, korzystając z mikrokamery zamocowanej w oprawkach okularów (więcej na temat TUTAJ).
Szanując zasadę wolności słowa, stoimy na stanowisku, że dyskusja publiczna i medialna musi odbywać się z poszanowaniem zasad obiektywizmu, rzetelności i etyki dziennikarskiej oraz z szacunkiem dla dóbr osobistych – takimi wartościami kierowaliśmy się, występując do Sądu. Dlatego także podjęliśmy decyzję o opisanych powyżej incydentach informować publicznie – tłumaczą zaangażowane w sprawę organizacje.
Komentarza dziennikarzowi „Alarmu!” TVP, po rozmowie telefonicznej z przedstawicielką KPH, ostatecznie udzielił mec. Jakub Turski reprezentujący osoby i organizacje, które złożyły pozwy przeciwko Stowarzyszeniu Rodzin Wielodzietnych Warszawy i Mazowsza. W przygotowaniu pozwów i prowadzeniu postępować wsparcia udziela nam Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego w ramach programu „Pro Bono dla równości”.
Tagi
Ostatnio dodane
-
07.11.2024
Sąd Najwyższy miał rozstrzygnąć o procedurze uzgodnienia płci – na uchwałę poczekamy do marca 2025
-
06.11.2024
Queerowe kino KPH – listopadowy seans filmowy
-
06.11.2024
Fundusz „Wspólnymi siłami budujemy równość”: Pierwsze spotkanie w ramach projektu QueerArt
-
04.11.2024
Brak tożsamości płciowej w październikowym projekcie nowelizacji Kodeksu karnego – KPH składa uwagi
-
28.10.2024
Wszystko, co chcesz wiedzieć o ustawie o związkach partnerskich – transmisja live
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.