26 kwietnia 2022

Co dziś powiedziałabyś młodszej sobie? – 12 lesbijek odpowiada

Pierwszy raz w historii polskich kampanii społecznych w jednym spocie wzięło udział aż 12 lesbijek, które odpowiedziały na jedno i to samo pytanie: “Co dziś powiedziałabyś młodszej sobie?”. A wszystko w związku z przypadającym na 26 kwietnia Dniem Widoczności Lesbijek. Obejrzyj najnowsze wideo KPH i sprawdź, co mają – także i Tobie –  do powiedzenia bohaterki kampanii. 

 

To, że jestem inna niż większość osób, to mój atut, nie wada – mówi wprost do kamery pisarka Sylwia Chutnik. To jej odpowiedź na pytanie “Co dziś powiedziałabyś młodszej sobie?”, z którym w spocie KPH  zmierzyło się aż 12 lesbijek. Ich odpowiedzi są różne, tak jak ich daty urodzenia czy wykonywane profesje. W wideo zobaczymy zarówno dziewczyny urodzone w latach 70. jak i 80. czy 90,  bizneswoman, jak i tatuatorkę, mamę, jak i singielkę, pracowniczkę IT, jak i aktorkę. To, co je łączy w ich różnorodności, to troska, wyrozumiałość i wsparcie, które dałyby młodszym sobie, gdyby miały szansę przenieść się w czasie i ze sobą porozmawiać.

 

 

Uwaga na lesbijki 

Data udostępnienia spotu w Internecie jest dobrze przemyślana. 26 kwietnia obchodzimy Dzień Widoczności Lesbijek, którego celem jest  zwiększenie widoczności lesbijek w przestrzeni publicznej, postawienie ich w centrum uwagi i celebracja dumy z przynależności do społeczności lesbijek.

Do udziału w spocie “Co dziś powiedziałabyś młodszej sobie?” zaprosiłyśmy 12 lesbijek – silnych, pewnych siebie, spełnionych. Chciałyśmy, żeby swoimi wypowiedziami wzmocniły te dziewczyny i kobiety, które dalej chowają się w szafie – podzieliły się swoją siłą i dodały odwagi innym lesbijkom, żeby żyły w zgodzie ze sobą – mówi Cecylia Jakubczak z KPH.

I tak Marta Kondej znana jako Praktyczna Pani radzi, żeby odwalić się od siebie, a fotografka Agata Kubis poleca szybkie wyoutowanie i chodzenie na randki. Ola Kaź trzymając na rękach trzymiesięczną córeczkę Jagnę, zapewnia młodszą siebie, że w przyszłości będzie czyjąś największą miłością i zostanie najukochańszą  mamą, a aktorka Greta Burzyńska sugeruje, żeby nie bać się być sobą i odkrywać tego, kim się jest. A to tylko 4 z 12 rad, których w spocie udzieliły także: dziennikarka Marta Ciastoch, modelka Coco, pracowniczka IT Kacha Żukowska współprowadząca kanał YT i konto na IG @les.be.together, fotografka Karolina Jackowska, tatuatorka Karolina Skrzyniarz,  drag queen Roma Riots i pisarka Sylwia Chutnik.

 

 

Lesbijki przejmują media społecznościowe 

Dzień Widoczności Lesbijek jest elementem Tygodnia Widoczności Lesbijek, który w 2022 roku obejmuje dni od 25 kwietnia do 1 maja. Dlatego KPH zachęca wszystkie lesbijki, aby na 7 dni przejęły media społecznościowe.  Na koniec wideo KPH pojawia się pytanie “A co Ty dziś powiedziałabyś młodszej sobie?”.

Zapraszamy  wszystkie lesbijki do odpowiedzenia na to pytanie w mediach społecznościowych i dodanie hasztaga #TydzieńWidocznościLesbijek. Przekażmy sobie wzajemnie dobrą energię!namawia Cecylia Jakubczak z KPH.

 

 

Osoby LGBT+ przed i za kamerą

Dla KPH bardzo ważne jest zarówno to, kto stoi przed kamerą jak i to, kto jest w ekipie, która tworzy daną kampanię. Dlatego do pracy przy spocie „Co dziś powiedziałabyś młodszej sobie?” KPH zaprosiło osoby ze społeczności LGBT+. I tak – zdjęcia i montaż wideo leżały w rękach Martyny Tokarskiej z queerowo-feministycznej grupy kolektyw.kolektyw. Zdjęcia portretowe przygotował Luka Łukasiak, który ma na swoim koncie m.in. nagrodę  Portrait of Humanity 2019 i 2021 przyznawaną przez British Journal of Photography. Zdjęcia z backstage’u zrobiła jedna z bohaterek spotu, współtwórczyni projektu 100 lesb –  Karolina Jackowska.

Dla KPH bardzo ważne jest, aby współpracować z osobami ze społeczności LGBT+. To dla nas jedna z metod walki z dyskryminacją z uwagi na orientację psychoseksualną i tożsamość płciową w pracy – tłumaczy Franciszka Sady z KPH.

Spot „Co dziś powiedziałabyś młodszej sobie” przygotowany przez KPH z okazji Dnia Widoczności Lesbijek można obejrzeć na kanale Youtube KPH, Facebooku oraz na koncie KPH na Instagramie

 

 

***

Bohaterki spotu KPH: Agata Kubis, Coco, Greta Burzyńska, Kacha Żukowska, Karolina Jackowska, Karolina Skrzyniarz, Maja Zabawska, Marta Ciastoch, Marta Kondej aka Praktyczna Pani, Ola Kaź i Jagna , Roma Riots, Sylwia Chutnik

Kamera i montaż: Martyna Tokarska

Produkcja: Kampania Przeciw Homofobii

Kierowniczki produkcji: Cecylia Jakubczak, Franciszka Sady

Kierowniczka postprodukcji: Cecylia Jakubczak

Dźwięk: Wojciech Pawluczuk, Miłosz Jaroszek

Scenografia: Studio Stawki

Światło: Studio Stawki

Research: Cecylia Jakubczak

Charakteryzacja: Natalia Brzęczkowska, Oleksandra Korchevska

Utwór wykorzystany:

Fotograf: Luka Łukasiak

Fotografka: Karolina Jackowska

 

Patronat medialny: Duma, Fashion Magazine, Fashion Post, Glamour, KMag, Noizz.pl, ofeminin.pl, OKO.Press, Queer.pl, Poptown.eu, Replika, Radio TOK FM, Wysokie Obcasy, Vogue Polska