Wesprzyj KPH

Rezultat wyborów do Europarlamentu nie napawa optymizmem. Otwarcie homofobiczny PiS wygrywa z wynikiem 45,38%, co daje partii Jarosława Kaczyńskiego 27 mandatów. Koalicja Europejska, której stanowisko wobec równości LGBTI jest niejasne (3 z 5 koalicjantów podpisało Europejską Deklarację Równości Come Out, tj. Nowoczesna, SLD i Zieloni. PO z największą ilością kandydatów na liście Koalicji Deklaracji nie podpisało) zdobywa 38,47%, czyli 22 mandaty. Na trzecim miejscu z jasnym pro równościowym programem uplasowała się Wiosna – partia, która podpisała Europejską Deklarację Równości skończyła wyścig do Europarlamentu z wynikiem zaledwie 6,06%, co daje 3 mandaty.

Na 52 posłów i posłanek, którzy obejmą mandaty z Polski, Europejską Deklarację Równości Come Out podpisało 8 polityków i polityczek, co stanowi 14 % wybranych. Wśród sygnatariuszy znajdują się:

  1. Magdalena Adamowicz, KE
  2. Marek Balt, KE,
  3. Robert Biedroń, Wiosna
  4. Danuta Hubner, KE
  5. Łukasz Kohut, Wiosna
  6. Bogusław Liberadzki, KE
  7. Janina Ochojska,  KE
  8. Sylwia Spurek, Wiosna

Jednocześnie warto wskazać, że choć w Polsce najwięcej mandatów do Europarlamentu zdobyła jawnie homofobiczna partia, to w skali ogólnoeuropejskiej wyniki wyborów dają nadzieję na kontynuację polityki wspierającej  społeczność LGBTI.

*Wśród sygnatariuszek Europejskiej Deklaracji Równości znalazła się również Magdalena Adamowicz. Nie została ona jednak ujęta w oficjalnym zestawieniu z uwagi na to, że podpis złożyła po oficjalnym zakończeniu akcji, tj. 24 maja po godz. 12:00.

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?